Завантаження. Почекайте будьласка...
Головна сторінка - ЛадЫжин-история

ЛадЫжин-история

Старожили міста розповідають про страшне місце розстрілу часів війни біля міста Ладижин (відео)

17 травня 2017
Наш ресурс вже повідомляв про події, які відбувались в Ладижині під час війни в 1941-му році, коли поблизу міста було розстріляно близько 2000 жителів міста та навколишніх районів переважно єврейської національності.

Сторінки історії Ладижина: Успенський храм

14 вересня 2016
Храм Успіння Пресвятої Богородиці стояв у парку, розташованому в старій частині міста. До нього православні окормлялися у дерев’яній церквиці на честь Успіння Божої Матері, побудованій у 1721 році старанням парафіян.

75 років тому в Ладижині розстріляли близько двох тисяч євреїв

13 вересня 2016
12 вересня 1941 року есесівці зігнали близько двох тисяч мешканців Ладижина та інших населених пунктів Вінницької області, які були євреями за національністю, під село Басаличівку і всіх знищили.

Письменник Морис Сімашко дитинство провів у Ладижині

28 липня 2016
В цьому матеріалі піде мова про відомого письменника, який провів дитинство в Ладижині, Мориса Сімашко. Інформація про цей факт нам стала відома з автобіографічного твору письменника «Четвертий Рим».

Отаман Гайсинщини Ананій Волинець і Ладижин

28 липня 2016
Ана́ній Гаври́лович Волине́ць (1894—1941) — один з керівників протибільшовицького збройного опору на Гайсинщині, командир 61-го і 13-го полків Армії УНР, командир Гайсинсько-Брацлавської бригади. Визволяв Ладижин від більшовиків.

Ладижинець Петро Грабовецький серед кращих керівників лісового господарства області

16 липня 2016
У музеї Вінницького обласного управління лісового та мисливського господарства зберігається безліч цікавих експонатів про минуле галузі. В галереї «Керівники лісового господарства Вінниччини в післявоєнний період» представлені відомі лісівники, які впродовж свого життя відновлювали і створювали високопродуктивні лісонасадження і пильно їх охороняли.

Останній шлях Миколи Леонтовича пролягав через Ладижин

10 квітень 2016
Виявляється, що відомий український композитор Микола Дмитрович Леонтович був в сусідньому селі біля Ладижина, - Ладижинських хуторах і проходив через Ладижин.

Трохи історії: Чорнобильську АЕС могли побудувати в Ладижині

7 лютий 2016
Мало кому з ладижинців відомо, але історичним фактом є те, що в 1967 році вирішувалось питання про будівництво Центрально-Української АЕС, яку згодом побудували і назвали Чорнобилем, саме в Ладижині.

В селі Четвертинівка, що неподалік Ладижина, створять історико-культурний заповідник “Батіг”

5 листопада 2014
За ініціативи «стожарівців» у Четвертинівці облаштують історико-культурний заповідник “Батіг”

Поблизу Ладижина зарито старовинний скарб?

22 жовтня 2014
На форумі скарбошукачів України, була опублікована Старовинна запорізька рукопись про скарби

Євреї і Ладижин: початок 20 сторіччя

20 червня 2014
Пропонуємо один невеликий епізод з історії міста Ладижин на початок 20 сторіччя.

Позабудь Лодижин, что над Бугом, да и гетто, созданное в нем.

30 серпня 2013
Пропонуємо до вашої уваги уривок з поеми «Пам’ять», автором якої є в’язень бершадського гетто Софія Вайсертрегер. Поезія є поглядом на трагічні події, що стались в Ладижині під час Другої світової війни, зокрема, - розстріли євреїв на Вінниччині.

В 1918 році в Ладижині діяв повстанком більшовиків, який планував повалити Радянську владу.

27 серпня 2013
Виявляється, що більшовики на Вінниччині в 1918 році активно працювали над тим, щоб повалити радянську владу. В Ладижині на той час діяв повстанський комітет, що активно співпрацював з повстанським комітетом Правобережжя України під керівництвом Івана Петруня, що діяв у Вінниці. Аналогічний постанський комітет діяв також у Гайсинському районі.

Спогади Ореста Городиського про Ладижин та Юрія Клена

11 серпня 2013
Як додаток до попереднього матеріялу пропонуємо повний текст спогадів Ореста Городиського про Юрія Клена в той період, коли він був в Ладижині. Спогади відкривають життя в Ладижині в період першого року війни.

Історик, мемуарист і колекціонер маґістр Орест Корчак- Городиський і Ладижин.

11 серпня 2013
Історик, мемуарист і колекціонер маґістр Орест Городиський народився 15 липня 1918 року в Станіславові. Він ветеран визвольних змагань, автор численних публікацій про Другу світову війну.". Від 1950 року Орест Городиський живе в Чикаґо до цього часу. Має 95 років.

Відомий український мистецтвознавець Костянтин Широцький (Ладиженко) і Ладижин

21 липня 2013
Костянти́н Віта́лійович Широ́цький (Кость Широцький або Шероцький, псевдонім Ладиженко) народився 26 травня (7 червня) 1886, село Вільшанка, нині Крижопільського району Вінницької області. Помер 13 вересня 1919, село Білоусівка, нині Тульчинського району Вінницької області) — український мистецтвознавець.

Під час другої світової німці примушували євреїв прибирати головну вулицю Ладижина від сміття

17 травня 2013
Пропонуємо до вашої уваги цікавий матеріал за матеріалами книги Семена Швейбиша "Примусова прація євреїв під час Шоа (холокоста) на Україні (1941-1944)". В книзі є цікавий епізод, що стосується примусової праці євреїв в місті Ладижин. За нашим аналізом виявилось, що єврейські джерела про історію міста дають найбільше інформації. Цікаво, що під час другої світової війни головна вулиця міста прибиралась від сміття за рахунок примусової праці євреїв...

Ладижин має повне право святкувати в 2015 році 775-річчя з дня заснування (історична розвідка)

7 травня 2013
Довгий час історики піддавали сумніву дату заснування 1240 рік, позаяк посилання на історичні праці історика М. Карамзіна "Історія держави Російської" не вважалося за джерело, яке давало підстави Ладижину стати старшим на більше чим 100 років.

Унікальний документ про Голодомор в місті Ладижин та навколишніх селах

12 квітень 2013
Пропонуємо до вашої уваги витяг з "ПОВІДОМЛЕННЯ ДПУ УСРР ЦЕНТРАЛЬНОМУ КОМІТЕТУ КП(б)У ПРО ТЯЖКИЙ ПРОДОВОЛЬЧИЙ СТАН У РЯДІ РАЙОНІВ ВІННИЦЬКОЇ ТА КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТЕЙ, який був направлений 16 лютого 1933 р за підписом заступника голови ГПУ УРСР Карлсона

100 років тому над Ладижином літали аероплани

13 березень 2013
На початку 20-го сторіччя газета "Газетные старости" выд 04 березня (19 лютого ) 1913 года писала про аероплани, які літали над Поділлям і над старим мостом через річку Південний Буг в місті Ладижин. Пропонуємо вам витяг з газети, де повідомлялось про цю новину.

Євреї в історії Ладижина

23 лютий 2013
Пропонуємо до вашої уваги статтю з сайту "Еврейское наследие Украины", де дається історія про ровиток міста Ладижин через призму єврейства та роль євреїв в історії розвитку міста Ладижин.З багатьма тезами можна не погоджуватись, але ми даємо статтю російською мовою без жодних змін. Багато фактів про історію міста дається вперше.

Поет, письменник та літературознавець Олекса Гай-Головко і Ладижин

28 листопада 2012
Оле́сь Не́сторович Гай-Головко́ (*12 серпня 1910, Писарівка, Крутянська волость, Подільська губернія — 17 серпня 2006, Канада) — український письменник, поет, літературознавець.Про Ладижин Олекса пише наступне: "...Там не знали, що він син диякона, і він легко виробив мені посвідчення, що я на його утриманні, тобто на утриманні трудового інтеліґента. З цим посвідченням я вступив до красносільської сільськогосподарської школи, і все покотилось, як по маслу..."

Марія Бурая (Круць). Сторінка з життя Ладижина періоду війни ( як розстрілювали євреїв)

26 листопада 2012
Третьего ноября 1932 года в г. Ладыжине Винницкой области на Украине родилась будущий цветовод Мария Прохоровна Бурая, в девичестве Мария Круц... Тогда еще никто и предположить не мог, что судьба этой обыкновенной девочки будет так тесно связана с цветами и с Горным Алтаем, не знала этого и она сама. Но пути Господни неисповедимы, и вот как случилось, так и случилось! Но лучше все по порядку...

Історія будівництва Ладижинської ТЕС. Фінал.

8 листопада 2012
Останній розділ розповіді про історію будівництва Ладижинської ТЕС.

Історія будівництва Ладижинської ТЕС. Будівництво.

8 листопада 2012
Друга частина розповідає про основний період будвництва Ладижинської ТЕС та відповідно і будівництва міста Ладижин.

Історія будівництва Ладижинської ТЕС. Як починалось.

8 листопада 2012
Пропонуємо вашій увазі цікавий матеріал про історію будівництва Ладижинської ТЕС з сайту "ТЕС України". В матеріалі дуже багато цікавого про історію Ладижина в цей період.

Де в Ладижині знаходиться капище богині Лади або звідки пішла назва міста?

16 вересня 2012
Лада — богиня кохання й шлюбу, мати Богів, старша Рожаниця, Богиня світової гармонії, покровителька пологів, жінок, дітей, шлюбу, любові, жіночих справ, врожаю, родючості. Жіноче втілення Рода, дружина Сварога. Всі Богині - це її уособлення та прояви.Походження назви міста Ладижин історики пов*язують з іменем богині Лади. Не виключено, що на місці, де виникло поселення, знаходилось капище (храм) Лади.

Прізвище Ладиженський пішло з нашого міста

16 вересня 2012
Прізвище Ладиженський утворена від топоніма Ладижин. Ладижин - це місто обласного значення у Вінницькій області України. Місто згадується в письмових джерелах ХІІІ століття. У Ладижині займаються стриманою і шкіряним виробництвом. Швидше за все, засновник роду Ладыженских був уродженцем цього міста, або довгий час жив тут. Такі висновки роблять філологи-дослідники.

Вони рятували Ладижин (ІСТОРИЧНА ДОВІДКА)

16 вересня 2012
163-тя стрілецька дивізія ( 163-я стрілецька Ромненско-Київська ордена Леніна Вул орденів Суворова і Кутузова дивізія ) - військове з'єднання збройних сил СРСР, яка брала участь у Радянсько-фінської і Великої Вітчизняної війни, в т.ч. форсувала Південний Буг та звільнила місто Ладижин від німецько-фашистських загарбників.

Уривок з книги Эвлія Челебі про Ладижин

22 травня 2012
Эвлия́ Челеби́ (осман. اوليا چلبى, тур. Evliya Çelebi) — сын императорского ювелира Дервиша Мехмеда Зилли (25 марта(?), 1611—1682 (?)), знаменитый турецкий путешественник, более сорока лет путешествовавший по территории Османской империи и сопредельных государств.Им была написана "Книга путешествий" в которой есть раздел и про Ладыжин 17 столетия. Предлагаем вашему вниманию этот материал.

БІЙ ПІД БАТОГОМ І ЛАДИЖИН

22 травня 2012
На вістку про неясні ще рухи українського війська Каліновський вирушив до приготованого табору, — "где прибувши, — пише Величко, — станул в некріпком и голодном мъстцу обозом между Ладижином и горою Батогом, которая з поля протягла до реки Бугу, над которою и город Ладижин сидит вишше гори Батога в єдину чили у дві версти". "Theatrum Europaeum" подає чомусь, що бій відбувся поміж "Pavvoro" і "Kubertinubuka".

Степан Воронін і Ладижин

21 травня 2012
ВОРОНИН СТЕПАН НИКИТОВИЧ - командир батареи 759-го стрелкового полка (163-я Ромненско-Киевская Краснознаменная стрелковая дивизия, 40-я армия, 2-й Украинский фронт), капитан.В марте 1944 года первым под обстрелом противника переправил батарею на правый берег реки Южный Буг в районе села Ладыжин (ныне город Виницкой области), огнём соей батареи прямой наводкой обеспечил переправу главных сил полка. Батарея участвовала в уничтожении двухтысячной группировки врага в районе города Тульчин (Виницкая область). Во время боя 18 марта, когда из строя вышел весь расчёт орудия, встал на место наводчика и...

Ладижинські гроші 1918 року

29 квітень 2012
Ладижинські грошові знаки 1918 року.

Уривок з роману Юрія Мушкетика "Семен Палій" з подіями про Ладижин

29 квітень 2012
Уривок з романа Юрія Мушкетика "Семен Палій", де описуються події навколо Ладижина:Запылал подожженный со всех сторон Ладыжин. Майдан заволокло дымом. Тогда рейтар, поставленный на страже у кола, подбежал к Абазину и ударом ножа в грудь оборвал муки полковника, а сам исчез за хатами.

Дуель в історії Ладижина.

29 квітень 2012
23 июня 1823 года в Ладыжине сотоялась дуэль двух генералов, - Мордвинова и Кисельова. Об этой дуэли можно узнать из книги Александра Кацура "Дуэль в истории России". Приводим вам галву из книги.

"В Ладижині вітер віє", - українська народна пісня.

29 квітень 2012
Пісні Явдохи Зуїхи. Записав Гнат Танцюра. Наукова Думка. Київ — 1965. с. 812В Ладижині вітер віє. Запис 1919 р. Відділ фондів ІМФЕ, ф. 31-2, од. зб. 50, арк. 37.Історичні пісні

Ладижин і Трипілля

29 квітень 2012
Об’єднує трипільські пам’ятки по обидва боки північної частини Південного Бугу і басейну річки Соб: поселення Борисівка, Ладижин-Печера, Уланівка, Бохоники, Біликівці, Лизиківські Хутори, Клишів, Ворошилівка, Цвіжин, Кароліна. До особливостей варіанту належить глиняний посуд із заглибленим орнаментом (у Зарубинцях така кераміка трапляється доволі рідко).

Історична довідка про Ладижин

29 квітень 2012
Старовинне м-ко знаходилось на мису між рр.Бог і Сильниця. Мис відрізано валом і глибоким ровом, залишки їх у 1901 р. зберігались на протязі 1 версти. сліди давніх батарей були на садибі священика – вони звались Замчище. В 1870-х рр. жителі пам’ятали місця двох брам – Брацлавської у земляному валу і Бершадської – на мосту через Сильницю.

Відомий поет та літературознавець Юрій Клен і Ладижин.

28 квітень 2012
Юрій Клен [Освальд Бурггард] (1891 —1947) — поет, літературознавець, літературний критик, перекладач, належить до спадщини української еміграції.Юрій Клен був мобілізований до німецького війська в 1939 році. Працював спочатку на курсах військових перекладачів, а 1941 р. служив при штабі тилової частини 17-ї армії як перекладач, пересувався разом з ним від села Ладижин над Бугом до Кременчука та Полтави. Страшні враження від сплюндрованої війною України лягали в основу третьої частини «Попелу імперій». Мав догани за людяне ставлення до українців, за протести проти жорстокості фашистських оку...

Логін
Пароль