Завантаження. Почекайте будьласка...
Головна сторінка - RSS-Ladyjin, Статьи, ЛадЫжин-история Історик, мемуарист і колекціонер маґістр Орест Корчак- Городиський і Ладижин.

Історик, мемуарист і колекціонер маґістр Орест Корчак- Городиський і Ладижин.

http//ukrpohliad.org/wp-content/uploads/2013/07/foto0003-265x300.jpg

Історик, мемуарист і колекціонер маґістр Орест Городиський народився 15 липня 1918 року в Станіславові. Він ветеран визвольних змагань, автор численних публікацій про Другу світову війну, про вояків дивізії "Галичина" - Першої дивізії УНА, книги "Замість вигадок. Українська проблематика в західних політико-дипломатичних джерелах", "Спогадів з життя". Від 1950 року Орест Городиський живе в Чикаґо до цього часу. Має 95 років.
В 1941-1942 роках під час Другої світової війни проживав в Ладижині, де служив перекладачем разом з Освальдом Бургардтом – Юрієм Кленом, відомим український поетом еміграції 20 сторіччя.
Освіту Орест здобув у народній школі імені Маркіяна Шашкевича в 1924-1928 роках, пізніше продовжив навчання у Українській Державній Гімназії в Станіславові, це була старокласичного типу гімназія з офіційною назвою – Державна гімназія з руською мовою навчання. У 1928 році став член Пласту, пізніше, з початком Другої світової війни, вчителював на Сяніччині у селах Согорів Долішній і Одрехова, як також брав лекції на однорічному аміністративно-торговельному курсі в Станиславові в 1939 році. Орест Городиський був арештований польською владою за належність до підпільної сітки ОУН у 1939 році й згодом суджений на останньому політичному процесі польської держави у Бережанах 14 вересня 1939 року. З вибухом Другої світової війни за направленням краківського Українського Центрального Комітету (УЦК) він обіймав посаду першого секретаря Української гімназії в Ярославі від листопада 1940-го до червня 1941 року.
Коли ж почалася німецько-совєцька війна, пан Орест перебував при німецькій армії як перекладач німецької мови.
Прикметно, що у нас на Полтавщині Орест Корчак-Городиський перебував разом з відомим українським поетом, перекладачем та літературним критиком, німцем з походження, народженим на Волині професором Освальдом Бурґгардтом (1891-1947), який свої твори публікував здебільшого під псевдонімом «Юрій Клен». Відомо, що до війни Юрій Клен працював у Київському інституті народної освіти, де створив кафедру прикладного мистецтва, брав активну участь у роботі ВУАН, а в довоєнній Німеччині, де він замешкав від 1931 року, – тісно співпрацював з поетами, що об’єднувались довкола «Вісника» Дмитра Донцова, 1937 року вийшли друком його знамениті поеми «Прокляті роки».
Зі спогадів Ореста Городиського про Юрія Клена та Ладижин:
« 6 серпня я одержав доручення в Гайсині бути готовим до від’їзду. Ще того самого вечора я приїхав до села Ладижина над Богом, до штабу Korьck 440. Другого дня рано я зголосився в канцелярії штабу, який знаходився в б. католицькій церкві, переробленій потім на школу…»
«В тому часі мого початкового побуту в Korьck Юрій Клен був приділений до диспозиції лікаря нашої команди, що приймав цивільних хворих, як перекладач. Він дуже багато помагав українському населенню, що приходило з різними жалями до нашого лікаря. Я не знаю, як прийшло до того, що військовий лікар приймав цивільне населення, але думаю, що до того причинився в першу чергу Юрій Клен, який серед більшости старшин мав великий авторитет».

«Відвідували ми також і голову міста п. Нечитайла, який у той час мав спеціяльну нагоду гостити в Ладижикі кількох українців, що працювали як перекладачі. У місцевій командатурі працював перекладачем мґр. Н. Рибак, а в новопосталому таборі полонених таким же перекладачем був інж. О. Дражньовськнй, якому багато українців завдячують не лише волю, але й життя (згадати б хоч проф. Куліша, б. керівника фізкультурної школи п Міттенвальді). З п. Нечитайлом та з деякими його співробітниками провели ми з Юрієм Кленом на приємній розмові. Наші співрозмовці цікавились не тільки життям українців поза межами УССР, але і тим, чи є вже український уряд і який його особовий склад. Щоправда, в розмові були вже висловлювані сумніви й побоювання щодо політики німців, яка вже досить виразно йшла не туди, куди ми всі бажали. До того ж у терені працювали похідні групи ОУН, які роз’ясняли населенню, з чим прийшли німці на Україну».

Читайте також:
Відомий поет та літературознавець Юрій Клен і Ладижин. http://lad.vn.ua/articles-creativ-lad_istoria/vidomii-poet-ta-literaturoznavec-yurii-klen-i-ladizhin.html

11 серпня 2013 | | Автор:Arhip | Переглядів: 3042 Коментарів: 6
Написав: Савелий 11.08.2013 - 18:12
Проклята фашистська рожа! Що-б ти і твої діти і внуки здохли! Від голоду або в полум'я у вогні!
Написав: Arhip 11.08.2013 - 19:09
Прокляття має властивість повертатись. Можливо слід бути обережним в таких висловлюваннях, особливо, коли клянеш дітей та онуків.
Написав: Савелий 11.08.2013 - 23:09
Дізнаюся сільська менталітет! :))) Ніколи не боявся фашистських прихвоснів!
Написав: Arhip 11.08.2013 - 23:55
Якщо врахувати. що цій інтелігентній людині, яка не вбила жодної людини в своєму житті і зробила більше для України, аніж всі разом наші політики, же 95, то ви справжній герой!
Написав: Савелий 12.08.2013 - 04:23
Так, ти правий ... Він всього-лише будучи одягненим у фашистській форму спостерігав за подіями ...
Написав: Caвeлий 12.08.2013 - 04:31
Як то кажуть: "Моя хата скраю - нічого
не знаю "

Додати коментар

Ви зайшли на сайт як незареєстрований.
Ви можете зареєструватись або увійтипід своїм им'ям.
Також Ви можете увійти через одну із соціальних мереж - Увійти через соцюмережі

Логін
Пароль