Завантаження. Почекайте будьласка...

Ладижин і ТрипілляЕ. В. Цвек та інші історики, вивчаючи матеріальну культуру трипільців, спробували виділити локальні варіанти. Якщо за умовну границю взяти течію Південного Бугу, то ліворуч, аж до Дніпра, простягається східний варіант Трипілля, а правобіч, у межиріччі Бугу та Дністра, — західний.
Перший варіант
Буго-Дністровський, розміщується у басейнах річок Рось, Гірський та Гнилий Тікич. Саме тут найдовше та найпильніше зберігалися ранньотрипільські традиції. Серед пам’яток цього варіанту — поселеня Зарубинці, Красноставка, Онопріївка, Шкарівка, Веселий Кут, Миропілля, Гарбузин та інші.

http//www.zori.dokladno.info/images/Pic09.png
Яскраво прослідковується різноманітна техніка орнаментації. Зважаючи на товстостінний характер кераміки, можна припустити, що посуд виготовлено у ранньому періоді трипільської культури.

Другий варіант
Об’єднує трипільські пам’ятки по обидва боки північної частини Південного Бугу і басейну річки Соб: поселення Борисівка, Ладижин-Печера, Уланівка, Бохоники, Біликівці, Лизиківські Хутори, Клишів, Ворошилівка, Цвіжин, Кароліна. До особливостей варіанту належить глиняний посуд із заглибленим орнаментом (у Зарубинцях така кераміка трапляється доволі рідко).

http//www.zori.dokladno.info/images/Pic08.png

Пізній період (С1) трипільської культури. Орнаментація переважно ідентична, проте частина елементів поступово втрачається, зокрема поліхромний розпис.

Третій варіант
Мало вивчений, нараховує невелику кількість поселень у південній частині середньої течії Південного Бугу. Представником цього варіанту є сабатинівський тип трипільської культури — реґіон, обмежений Південним Бугом, із заходу — річкою Удич, зі сходу — нижньою течією Синюхи, а з півночі — річкою Ятрань. У ранньому Трипіллі він був густо залюднений. До цього типу поселень можна віднести Чернятка Бершадського району Вінницької області, Могильне Гайворонського району Кіровоградської області та пізніший Жакчин того ж таки Гайворонського району. Середній період у цьому реґіоні представлений поселеннями біля села Кошаринці Бершадського району Вінницької області, які співвідносяться у часі з поселенням Шкарівка. Поселення Колодисте на річці Синюха Уманського району Черкаської області є пізнішим та одночасним поселенню Веселий Кут.
Четвертий варіант
Датується серединою розвинутого Трипілля і простягається від Києва до Ржищева. Представлений поселеннями Верем’я, Щербанівка. Традиції цього варіанту культури у Буго-Дністровському межиріччі зберігаються аж до початку пізнього Трипілля.
Великий науковий інтерес викликають трипільські поселення Західної Волині. Протягом останнього часу тут відкрито понад 40 поселень, найцікавіші з яких — Бодаки та Лози Тернопільської області, Костянець, Малі Дорогостаї, Ліствен і Хоров Рівненської області, Голишев Волинської області. Переважна більшість поселень розташована у важкодоступних місцинах, на мисах і високих берегах річок. Як вважає М. А. Пелещишин, трипільським племенам часто-густо доводилось виступати у ролі анклавів у ворожому оточенні, зокрема сусідніх племен культури лійчастого посуду.
Викликають інтерес трипільські пам’ятки Південного Побужжя, досліджені істориком П. І. Хавлюком та іншими. Як відомо, Побужжя знаходиться у центрі трипільського масиву. Тут виявлено більше 200 поселень, з них раннього періоду (А) — 16, середнього (В) — 83, пізнього (С) — 90. Археологічні пам’ятки різняться хронологічно, а локально і поготів. Поселення пізнього періоду, бідні на археологічні пам’ятки, представлені зокрема поселеннями Вила Ярузькі, Щовб на Дністрі, Чортория у Побужжі. У місцині села Михайлівка Гайсинського району Вінницької області виявлено розробки кременю, яких не так багато було в інших реґіонах. На околицях села Паріївка Іллінецького району на Вінниччині функціонував єдиний на всьому протязі Південного Бугу кар’єр, де видобували каолінизований граніт для зернотерок, аналоги яких знайдено практично у всіх регіонах трипільської культури. До великих поселень Південного Побужжя зараховують Вербівку, Криштопівку Іллінецького району, Перепеличе, Зарудинці, Юрківці Немирівського району Вінницької області.

http//www.zori.dokladno.info/images/Pic10.png

Посуд так званого молдовського варіанту розписувався різноманітною технікою, зокрема прорисною. Очевидно, начиння належить до середнього періоду. Його прикметною рисою є те, що розписувалась вся поверхня. Для порівняння: у класичному трипільському посуді цього етапу розпис наносився лише на верхній третині — щонайбільше половині.

Топографія трипільських поселень середнього Побужжя, досліджена С. А. Гусєвим, є, радше, аналогічною волинському варіанту, аніж буго-дніпровському. Поселення розташовувались на крутих схилах берегів річок (Тростянець, Шкуринці, Степанівка на Вінниччині), і навіть на невеликому острові (в районі села Красненьке). Чечельник на Вінниччині лежить на висоті 40 м над рівнем води. Дослідники Н. М. Шмаглій та М. Ю. Відейко вбачають чимало спільного між поселенням-гігантом Майданецьке та пам’ятками чечельницької групи. Вони ж стверджують, що у першій половині пізнього періоду трипільської культури на всіх обширах переважають томашевсько-сушківські общини — останні нащадки класичних трипільців. Ці общини довше за інших зберігали трипільські традиції, особливо в орнаментації керамічних виробів.
Локальні особливості трипільської культури мали позитивне, об’єднавче значення тільки певний час. У другій половині пізнього періоду, коли вирізняльні елементи стали переважати об’єднавчі, трипільська культура почала занепадати. Трагічними були взаємини трипільців та племен культури кулястих амфор у другій половині ІІІ тис. до н. е. Войовничі і рухливі кочовики скорили спочатку племена культури лійчастого посуду, а потім — пізніх трипільців. Розчинившись у величезній масі зайд, трипільська культура як цивілізаційне явище невдовзі зникла. Проте і племена культури кулястих амфор проіснували на історичних обширах України вкрай недовго. Лишень за кілька століть їх змінили племена культури шнурової кераміки, а в тім, це вже був бронзовий вік.

Джерело: http://www.zori.dokladno.info/postup-ta-smerkannya-trip-lsko-kulturi/lokaln-var-anti.html
29 квітень 2012 | | Автор:Arhip | Переглядів: 2748 Коментарів: 0

Додати коментар

Ви зайшли на сайт як незареєстрований.
Ви можете зареєструватись або увійтипід своїм им'ям.
Також Ви можете увійти через одну із соціальних мереж - Увійти через соцюмережі

Логін
Пароль