Завантаження. Почекайте будьласка...
Головна сторінка - RSS-Ladyjin, Статьи, ЛадЫжин-история Відомий український мистецтвознавець Костянтин Широцький (Ладиженко) і Ладижин

Відомий український мистецтвознавець Костянтин Широцький (Ладиженко) і Ладижин

http//upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/ac/Костянтин_Широцький._Kos#3;antyn_#352;yro#263;kyj.jpg/220px-Костянтин_Широцький._Kos#3;antyn_#352;yro#263;kyj.jpg
Костянти́н Віта́лійович Широ́цький (Кость Широцький або Шероцький, псевдонім Ладиженко) народився 26 травня (7 червня) 1886, село Вільшанка, нині Крижопільського району Вінницької області. Помер 13 вересня 1919, село Білоусівка, нині Тульчинського району Вінницької області) — український мистецтвознавець.

Родом із села Вільшанка на Поділлі.

Закінчив Кам'янецьку мистецько-промислову школу В'ячеслава Розвадовського. З 1906 року жив у Петербурзі, там закінчив Археологічний інститут (1911) й університет (1912), згодом був доцентом при кафедрі історії мистецтва.

Широцький брав активну участь у житті української громади в Петербурзі; за революції був комісаром Городенківського повіту в Галичині, 1918 організатором секретаріату освіти в уряді УНР.

Проживав в Ладижині останні роки свого життя.

Серед великого числа мистецтвознавчих студій кілька присвячених Тарасові Шевченку:
«Деякі портрети, роблені Т. Шевченком» (1911),
«К. Брюлов і Т. Шевченко» (1913),
«Гравюри Т. Шевченка», «Карикатури Т. Шевченка», «Портретні твори Т. Шевченка», «Шевченко художник», «Т. Шевченко як ілюстратор» (усі 1914).

Крім того, статті «Український художник Тропінін» і «Дещо з української творчості артиста-маляра Тропініна», «Життя і діяльність Григорія Кириловича Левицького» (1914); студія «Очерки по истории декоративного искусства Украины. 1. Художественное убранство дома в прошлом и настоящем» (К. 1914) тощо.

Під псевдонімом Ладиженко Широцький автор популярних нарисів про Галичину, Буковину, Угорську Русь та ін. Залишив рукопис двотомової історії українського мистецтва.
Пропонуємо кілька дистів написаних Костянтином Широцьким з Ладижина.

1. Кость Віталійович Широцький – Івану Івановичу Огієнку. 15 липня 1918 р. **
«15-VІІ-18 р.
Вельмиповажаний Їване Ївановичу!
Мені дуже ніяково і прикро турбувати Вас, надміру заклопотаного різними справами, але без того я не обійдусь. Мене в деякій мірі обходить справа Кам’янецького університету.
А саме – я не одмовився би, коли б то можна було, взяти там виклади по історії мистецтва. Річ у тім, що у Кам’янці жиє і мій батько, там же ж я й учився в духовних школах... Одначе, я нині, пробуваючи в глухому закутку Поділля і не маючи жадних стосунків з Київом, бо того боронить занадто прикрий стан мого здоровля, не можу ні звідки довідатися про то, чи буде Кам’янецький Університет жити і чи буде оголошено який конкурс для будучої „професури”. В надії, що Вам се близько відоме, я нині і вдаюся до Вас з проханням – колись повідомити мене про сі інтересні мені справи... З Київом, власне, я би не хотів поривати, але там я не маю звідки жити. Свою посаду в Міністерстві освіти я залишив через недугу і тепер хотів би взятися лиш за науку. Коли не у Київі, то в Кам’янці, де для мого фаху можливість працювати мається. У Київі я не можу зоставатися й тому, що наш в.ш. Григорій Григорович проти мене веде цілу кампанію. Але того я не буду торкатися і згадую про се лише для того, аби Ви бачили, що моя охота попасти з Київа в Кам’янець (або й назад до Петербургу – коли би там лиш залишилися старі відносини)
має деякі підстави. Не кажу вже про цінність для мене близького до Кам’янця положення
Буковини з нерозслідуваними пам’ятками штуки церковної й нецерковної.
Щиро прошу Вас, не гніваючись на мене за сі турботи, віддати колись лише одну хвилинучасу мені і написати – дати пораду, яким чином попадати в Кам’янець. Я ж буду за се завше мати приємну повинність чимось служити Вам.
З правд. поваж. К. Широцький.
Адреса: м. Ладижин на Под.

«До ради Професорів
Українського Університету у Київі
приват доцента Петербурзького й
Українського Київського Університетів
Костя Широцького
Прохання.
Маючи з походження свого давню прихильність до рідного мені Поділля і бажаючи працювати в новому Кам’янецькому університету з свого фаху – історії штук (мистецтва), просю Хвальну Раду професорську призначити мене на відповідну посаду в згаданому Університеті. При сьому долучаю своє curriculum vitae та спис видрукованих праць. Кость Широцький.
м. Ладижин на Под. почт. скринька № 3».

21 липня 2013 | | Автор:Arhip | Переглядів: 2213 Коментарів: 0

Додати коментар

Ви зайшли на сайт як незареєстрований.
Ви можете зареєструватись або увійтипід своїм им'ям.
Також Ви можете увійти через одну із соціальних мереж - Увійти через соцюмережі
Оголошено місячник добровільної здачі зброї Оголошено місячник добровільної здачі зброї В Ладижині громадськість вирішила зайнятись стратегічним плануванням розвитку громади В Ладижині громадськість вирішила зайнятись стратегічним плануванням розвитку громади Чи потрібен громаді Ладижина працюючий ладижинський кар`єр? Чи потрібен громаді Ладижина працюючий ладижинський кар`єр?  Апеляційний суд  зняв всі обвинувачення з Олександра Чайковського Апеляційний суд зняв всі обвинувачення з Олександра Чайковського Голова історичного клубу Іван Ткаченко презентував свою книгу та клуб на зустрічі з ладижинськими учнями Голова історичного клубу Іван Ткаченко презентував свою книгу та клуб на зустрічі з ладижинськими учнями В Ладижин створено історичний клуб В Ладижин створено історичний клуб "Гіпаніс" Вечір пам`яті Олександра Макаревича Вечір пам`яті Олександра Макаревича По факту розтрати міжнародної допомоги в Ладижині відкрито кримінальне провадження По факту розтрати міжнародної допомоги в Ладижині відкрито кримінальне провадження Ладижин потопає у хащах амброзії Ладижин потопає у хащах амброзії В центрі Ладижина зявилось «джерело»  невідомого походження В центрі Ладижина зявилось «джерело» невідомого походження 	В Ладижині розгортається нова медіа-війна навколо комунального радіо В Ладижині розгортається нова медіа-війна навколо комунального радіо Екологи запустили новий еко-проект Екологи запустили новий еко-проект "Екологічна карта Ладижина" Ладижинське водосховище зазнало екологічного впливу Ладижинське водосховище зазнало екологічного впливу  В Ладижині відбувся перший регіональний екологічний форум «Суспільство ЗА чисте виробництво» В Ладижині відбувся перший регіональний екологічний форум «Суспільство ЗА чисте виробництво»

Логін
Пароль