Загрузка. Пожалуйста, подождите...
Видатні земляки: Олександр Тигранович Акопжанов
  • 0
http//lad.vn.ua/uploads/images/foto/d090d0bad0bed0bfd0b6d0b0d0bdd0bed0b2_d090_d0a228d098d0a3ii29.jpgОлександр Тигранович Акопжанов (1899-1957) народився 18 серпня в селі Ладыжино Вінницької області Української РСР, Подільської губернії. Мама, Вікторія Миколаївна, вчитель народної школи, учасниця Всеросійського з'їзду вчителів. Батько, підполковник Тигран Акопович, командир батальйону, загинув у Першу світову війну на німецькому фронті в 1916 році.

Закінчив Київський політехнічний інститут (1930), інженер-теплотехнік.
Нагороджений орденами Трудового Червоного Прапора (1945, 1951), медаллю.
З 1934 р. – головний інженер заводу «Ленінська кузня»; у 1941 р. – заступник головного інженера заводу №726; в 1941-1953 рр .. – на Уральському заводі хімічного машинобудування: головний технолог, заступник начальника СКБ; в 1952-1953 рр. – головний конструктор.

Вніс внесок у розвиток вітчизняного хімічного машинобудування, виховав покоління конструкторів і технологів. Брав участь у становленні технічних відділів заводу, виготовленні жиротопних котлів для китобійних флотилій «Слава» і «Алеут». Керував модернізацією конструкцій та налагодження серійного виробництва барабанних вакуум-фільтрів, освоєнням нових процесів гуммирования, штампування днищ з біметалів, нержавіючих сталей, виготовленням великих судин на тиск понад 50 атм.

Ще в 10 років Олександру купили власний токарний верстат і навчили на ньому працювати, що визначило його долю майбутнього інженера і конструктора. Саме Олександр Тигранович Акопжанов був призначений відповідальним за евакуацію на Урал заводу "Більшовик". За спогадами, обладнання кияни демонтували ночами, вивезли все, викопали навіть електрокабелі. Слідом за обладнанням на Урал рушили люди, заводчани з сім'ями, не залишили нікого. Незважаючи на бомбардування, грандіозна за масштабами операція увінчалася успіхом — всі доїхали та обладнання довезли.

Завдяки наполегливості Олександра Акопжанова (нескінченно любив літературу і цитувавшого по пам'яті Пушкіна) евакуювали навіть заводську бібліотеку (19 тисяч томів!). Пізніше на її основі на Уралхіммаші була організована науково-технічна бібліотека, що зробила величезний вплив на формування інженерних кадрів заводу та інших уральських підприємств. Багато майбутні інженери і конструктори країни осягали ази професії, сидячи в заводській бібліотеці в перервах між змінами або вечорами.

Акопжанов взяв на себе відповідальність за організацію робіт по установці устаткування і одночасного будівництва заводу під Свердловськом. Майданчик майбутнього Уралхіммашу являв собою галявину в лісі з самотньою будівлею гаража. Верстати були вивантажені на рейки залізничної гілки, їх підключення до енергопостачання йшло прямо по гілках дерев. Одночасно почали зводити стіни майбутніх цехів. Інша частина верстатів була розміщена на проммайданчику місцевої артілі, де відразу ж було запущено виробництво верстатів і апаратів для Уральського алюмінієвого заводу (УАЗа). У жовтні 1941 року перша продукція пішла на УАЗ. Покрівля цеху зводилася над уже працюючими верстатами. Олександр Акопжанов спочатку працював у конструкторському відділі, розмістився в покинутій церкві селища Нижньо-Ісетська, а в липні 1942 року був призначений головним технологом заводу. Перші робочі креслення, створені конструкторами і технологами заводу, дозволили налагодити виробництво хімічного обладнання (теплообмінної апаратури, редукторів, смолоперегонних кубів, спеціальних перфораційних пресів) і військової продукції — мінометів.

У інженера Акопжанова багато заслуг: становлення технічних відділів у роки війни, впровадження автоматичного зварювання нержавіючих сталей, організація виробництва радіотехнічного обладнання, створення на заводі нового конструкторського бюро автоматики та електроприводу, початок випуску на Уралхіммаші вузлів і металоконструкцій для атомних реакторів і багато іншого. Олександр Акопжанов нагороджений медаллю "За самовіддану працю" і двічі орденом Трудового Червоного Прапора. Олександр Тигранович зробив внесок і в розвиток атомної енергетики країни, ставши після війни заступником директора Ндіхіммаш. Працював з Курчатовим, Доллежалем, Патоном.

Олександр Тигранович був освіченою людиною, вражав усіх, хто його знав, ерудицією, знанням поезії, російської та зарубіжної літератури.

Більше про видатних земляків читайте тут
Комментарии
Оставить комментарий

Полужирный Наклонный текст Подчеркнутый текст Зачеркнутый текст | Выравнивание по левому краю По центру Выравнивание по правому краю | Вставка смайликов Вставка ссылки Картинка Выбор цвета | Скрытый текст Вставка цитаты Вставка спойлера | Вставка email

captcha

© Gipanis Powered by NG CMS 2007 — 2019.
SQL запросов: 5 | Генерация страницы: 0.04 сек | 6.645 Mb