блоги Ладижина

Блоги Ладижина
Скакодуб Андрій 29 октября 2017

Версія походження назви «Ладижин» (дослідження)

Андрій Скакодуб, для історичного клубу «Гіпаніс»

Нещодавно ми з друзями створили в Ладижині історичний клуб «Гіпаніс».

Назву було обрано невипадково. «Гіпаніс» - так називали давні греки річку Південний Буг, біля якої розташоване місто Ладижин. Південний Буг називали давні греки — Гіпаніс, османи турки Aqsu — Ак-Су, в польських джерелах -це Boh. Тобто сама древня назва походить з давньогрецьких джерел.

Щодо назви міста Ладижин – то існує чотири загальноприйняті версії походження назви. Перша версія про яку всі знають, - це зв’язок з Богинею Лада від якої і походить назва міста. Друга версія, - назва пішла від князів Ладижинських, яким належало місто приблизно з 10-го до 15-те сторіччя.

Третя. Старожили розповідають, що люди, які жили на цих землях, жили в мирі i злагоді, от i назва "ЛАДИЖИН". І остання четверта. На цих землях жили два князі i дуже не мирилися між собою, a їх жінки ладили i потім помирили своїх чоловіків. От i назва "ЛАД ЖІНОК" – "ЛАДИЖИН".

Як відомо, назва міста «Ладижин» вперше згадується від 1240 року в «Истории государства российского», написану Карамзіним на початку 19-го сторіччя. Цитата:

Цитата:
«Батый - узнав, что Князья южной России находятся в Венгрии, - пошел в область Галицкую и Владимирскую; осадил город Ладыжин и, не умев двенадцатью орудиями разбить крепких стен его, обещал помиловать жителей, если они сдадутся. Несчастные ему поверили, и ни один из них не остался жив: ибо Татары не знали правил чести и всегда, обманывая неприятелей, смеялись над их легковерием».

Отже, від 1240 року Ладижин так чи інакше мав свою сучасну назву, жодних інших джерел більш ранніх, які свідчать про походження назви міста немає.

Звернемось до пам’яток археології , які знаходяться на території чи поблизу міста Ладижин.

Самі древні знахідки – це неолітичні стоянки 5-4 тисячоліття до нашої ери, яких в Ладижині є принаймні три. Далі іде поселення трипільської культури 4-3 тисячоліття до нашої ери і городище перед скіфського періоду 8-7 сторіччя до нашої ери. Вже за нашої ери зафіксовано поселення ранньослов’янської культури середини 6 сторіччя та слов’янське городище та поселення 8-7 сторіччя нашої ери.

Отже, в Ладижині археологічні пам’ятки свідчать про існування поселень задовго до 1240-го року.

Як відомо, в 7-5 сторіччях до нашої ери в Україні (Крим та Північне Причорномор’я) древніми греками були засновані грецькі міста, - Тіра, Ольвія, Херсонес, Феодосія, Пантікапей. Міста мали постійний економічний і культурний взаємовплив і зв'язки з місцевими племенами — скіфами, сарматами, таврами, фракійцями та іншими. Ера грецьких міст закінчився фактично в 4-му сторіччі після навали гуннів.

Саме тому слід звернутись до топонімів України, а відомо, що в назвах українських топонімів є древньогрецький вплив. Назва Ладижин по суті могла увібрати в себе мовні елементи багатьох народів, що тут проживали в той чи інший період часу.
06_toponimi_ukraini_i_susidnih_zemel.jpg (273.88 Kb)
Для прикладу, в древні часи заселення територій відбувалось від гирла річки до її верхів’я. Про це свідчить, наприклад, назва річки Соб - «праворуч». Древні греки, які займались торгівлею з сусідами, пересувались в основному по рікам, - Дністер, Південний Буг, Дніпро. Для прикладу, Південний Буг для них був Гіпанісом. В Україні в топонімах та гідронімах присутній древньогрецький вплив в назвах, саме тому в походженні назви міста Ладижин можна шукати давньогрецьке походження. З врахуванням того, що Ладижин знаходився на водному торгівельному путі давніх греків, - це цілком логічний висновок, тим більше, що в гирлі Гіпанісу знаходилось місто Ольвія.
9908_450px-0700_ukraine_antic.png (163.46 Kb)0009_skify-i-greky11.jpg (214.39 Kb)4269_image232.jpg (.63 Kb)
Про тісний взаємозв’язок скіфів і греків існує багато джерел, і теорія еллінізму сприяла їх примиренню. Вплив древніх греків на архітектуру, мистецтво, культуру та інші сфери суспільного життя скіфів був великий. Зрозуміло, що був вплив і на мову і на топоніми. Візьмемо, наприклад. Ольгопіль, Овідіопіль та інші назви.
8620_skify-i-greky39.jpg (56.4 Kb)
Якщо аналізувати древньогрецький словник, то в ньому присутнє слово «Лада» (Λάδη ), але і є слово «Ладон», - Λάδων
Ладон має три значення. Це річка в Аркадії, дракон, що стеріг яблука Гесперід, а також третє значення, - річний бог.
Ладижин, який розміщений блія річки Південний Буг, де є ще дві річки – Соб та Сільниця і що знаходився на водному торгівельному шляху древніх греків цілком міг мати походження не від богині Лада, а від давньогрецького – Ладон ( Бог ріки).

Ладон. Ладижин. Як власне Ладон міг стати Ладижином?

Для цього варто звернутися до історії. Вплив іранських топонімів в Україні також є дуже серйозним, адже саме іранські племена досить серйозно вплинули на формування українського етносу в першому тисячолітті нашої ери. 6889_topkurdnew.jpg (137.2 Kb)
Найбільше топонімів ірансько-курдського походження знаходиться саме на території Вінницької, Хмельницької та Тернопільської областей. В Вінницьій області –це Жеринка, річка Жван та Мурафа.
2398_image002.jpg (17.92 Kb)
Якщо звернутись до курдського словника, то частина від назви Ладижина «жи» або «жин» майже дослівно співпадає з курдського жи(й) ин, жи або дьжин – жити, проживати, житло.

Якщо свою назву «Ладижин» офіційно мав з 13-го сторіччя нашої ери, а назва «Ладон» могла бути набута до нашої ери, то імовірно, що «ижи» бо «жи» Ладижин міг набути в першому тисячолітті нашої ери.

Безсумнівно, що подібні дослідження мають робити науковці, але за існування повного вакууму щодо пояснення походження назви міста Ладижин ця гіпотеза або версія походження також може мати право на існування.

    Додайте коментар:

 
Ім'я (обов'язково)
Email: (обов'язково)
captcha

Теги форматування

Смайли
 
 

Коментарі

Троянда і Дубрава продовжують зливати каналізаційні стоки.
23.06.2020 EugeniaBaphy: Еженедельная газета «Пражский телеграф», ежемесячн...
Троянда і Дубрава продовжують зливати каналізаційні стоки.
18.06.2020 EugeniaBaphy: Еженедельная газета «Пражский телеграф», ежемесячн...
Спасемо село -спасемо Україну
21.05.2020 Timothypam: +7 938 407 30 84 Бесплатная консультация
Антикризи...
Як ми шукали Апетит
20.05.2020 Timothypam: +7 938 407 30 84 Бесплатная консультация
Антикризи...
Характер впливає на долю людини
19.05.2020 Timothypam: +7 938 407 30 84 Бесплатная консультация
Антикризи...
Опитування "Новини Ладижина": Візитна карта міста Ладижин
19.05.2020 Timothypam: +7 938 407 30 84 Бесплатная консультация
Антикризи...
До керівників м Ладижин всіх рівнів
19.05.2020 Timothypam: +7 938 407 30 84 Бесплатная консультация
Антикризи...

вологість:

тиск:

вітер:

вологість:

тиск:

вітер:


Автори