Юрій Тис-Крохмалюк: БІЙ ПІД БАТОГОМ

http//exlibris.org.ua/chmielnicki/battle5.gif"Іду на вас!"

(Святослав Завойовник)

Українське військо. Білоцерківський договір з вересня 1651 р. з Польщею і серед військових частин і серед населення викликав чимале незадоволення.
authorArhip time26 серпня 2013 views1544 comment1 >>Детальніше

ПОЛЬСКАЯ ГУСАРИЯ В БАТОЖСКОЙ БИТВЕ 1-2 ИЮНЯ 1652 Г.

Гусария была элитой польской армии. Появившись в Польше в 1500 г. гусары были первоначально легковооруженными всадниками, но после реформ Стефана Батория в конце XVI в., превратились в тяжелую конницу, способную копейным таранным ударом решить исход сражения. Так гусары добыли себе славу при Кокенхаузене (1603), Кирхгольме (1605), Клушино (1610), Хотином (1673). И именно они были главной надеждой польного гетмана М. Калиновского во время противостояния с украинско-татарской армией Б. Хмельницкого под Батогом в июне 1652 г. (Все даты приводятся по новому стилю).
http//istfak.org.ua/images/novini/husaria.jpg
После поражения казацкой армии под Берестечком и подписания Белоцерковского договора, все предыдущие достижения украинцев оказались под угрозой. Поляки стремились ликвидировать Гетманщину и реставрировать на ее землях колониальный режим. В поисках выхода из сложившейся ситуации, Б. Хмельницкий обратил свои взгляды на Молдавию, как на потенциального союзника. Укрепить этот союз должен был брак сына гетмана Тимоша Хмельницкого и дочери молдавского господаря Розанды Лупу. Весной 1652 г. Т. Хмельницкий вместе с отрядом казаков отправился в Молдавию. Но на пути возле Батога на правом берегу Южного Буга его ждала польская армия Мартина Калиновского.
authorArhip time23 серпня 2013 views1573 comment0 >>Детальніше

Петро Кондратюк про Битву під Батогом

Коротенько, мої дослідження минувшини нашого краю, що стосуються цієї битви, і події, здебільшого трагічні для нашого народу, що послідували.
http//tepliklife.ucoz.ru/_nw/1/s028364.jpg
authorArhip time23 серпня 2013 views1613 comment3 >>Детальніше

Висвітлення битви під Батогом у козацьких літописах початку XVIII ст.

Богдан Хмельницький у ході Визвольної війни українського народу середини XVII ст. показав себе як талановитий полководець, який вміло поєднував традиційні для українського народу способи збройної боротьби проти ворога з досягненнями сучасного західноєвропейського військового мистецтва.http//tepliklife.ucoz.ru/_nw/1/91655104.jpg
Яскравим тому прикладом стала битва під Батогом 1-2 червня 1652 р. Вона була ретельно спланована з урахуванням даних розвідки стосовно чисельності ворожого війська, стану оборони табору, характеру навколишньої місцевості. Провідним фактором стало оперативно-тактичне маневрування розподіленим на три частини військом, керованим Б. Хмельницьким. Це давало можливість маневрувати як його окремими частинами, так і здійснювати взаємодію між ними. Так створювався передовий загін, який мав на меті атакувати ворога, виснажити його боєм та прикрити просування головних сил у район битви. Враховувався досвід попередніх битв у питанні співвідношення кількості піхоти для підтримки дій кінноти. Чисельно українська піхота і татарська кіннота удвічі перевищували відповідно німецьку піхоту та польську кінноту. До того ж,
польська кіннота поступалась татарській в маневровості. Таким чином, потужний удар по польському табору з трьох сторін, чисельна та оперативно-тактична перевага української армії, спровокували паніку серед особистого складу польських військ, яка тільки посилилась через раптовий дощ, що зробив неможливим використання вогнепальної зброї. Це призвело до масової загибелі польських воїнів. Саму ж битву Б. Хмельницького під Батогом порівнюють з відомою перемогою Ганнібала під Каннами у 216 р. до н.е. [4].
authorArhip time23 серпня 2013 views3752 comment0 >>Детальніше

Битва під Батогом - версія Потупчика

В районі села Четвертинівка 1-2 червня 1652 року на рівнині, що називалась тоді Батожською, відбулася одна з найбільших битв Визвольної війни.
http//tepliklife.ucoz.ru/_nw/1/77522136.jpg
Безпосереднім приводом до цієї битви була спроба уряду Речі Посполитої не допустити воєнного союзу України з Молдовою. Проти українських полків, що йшли з Подніпров'я до Молдови, польська сторона мобілізувала 80-тисячну армію під командуванням коронного гетьмана М.Калиновського. Вона зупинилась біля річки Батіг (с.Четвертинівка Тростянецького району) над Південним Бугом і стала вичікувати українські полки. Несподівано Калиновський побачив значні сили української армії на чолі з самим Б.Хмельницьким, з яким було до 30 тисяч татар. Вранці 1 червня 16 тисяч татар зав'язали з польською кіннотою бій. Їм довелося відступити. Проте після підмоги татари добилися переваги. Тим часом українські полки завершили оточення польсько-шляхетського війська. 2 червня розпочалися вирішальні бої, в яких особливо відзначилася козацька кіннота на чолі з І.Богуном. Вранці розпочався артилерійський та рушничний обстріл польського табору, який польське командування не встигло добре укріпити. Після цього в атаку пішли козаки. Серед шляхти розпочалася паніка. Проте німецькі найманці, що воювали в королівській армії, запекло захищалися. Але їх опір було зламано, козаки увірвалися до польського табору, і бій розгорівся всередині нього. Учасник Батозької битви шляхтич М.Длужевський сповіщав королеві: "...2 червня коло полудня нас атакував сам Хмельницький з такими великими силами, що ми не змогли протриматися й однієї години. Нас, оточених з усіх боків, орда рубала шаблями, а козаки так захопили табір, що наше військо було буквально стерте з лиця землі". В битві загинув командуючий польсько-шляхетським військом М. Калиновський. Відступити вдалося не багатьом. Батозька битва була класичним зразком застосування військової тактики на оточення і знищення ворога. Сучасники не без підстав порівнювали її з блискучою перемогою карфагенських військ на чолі з Ганнібалом над римськими військами під Каннами в 210 р. до н. е.
authorArhip time23 серпня 2013 views2847 comment0 >>Детальніше

Битва під Батогом - версія Вікіпедії

Би́тва під Батого́м (22-23 травня (1-2 червня) 1652 року) — бій союзної армії Війська Запорозького і Кримського Ханства під проводом Богдана Хмельницького проти війська Речі Посполитої під командуванням Марціна Калиновського. Битва була однією з важливих подій в ході Хмельниччини, завершилася перемогою союзників.
authorArhip time23 серпня 2013 views3427 comment0 >>Детальніше