Євросоюз прийняв нові стандарти для теплової енергетики

13_bez_nazvaniya.jpg (6 Kb)

Олег Савицький

Брюссель-Київ: У вівторок, 31 липня, Європейська Комісія затвердила нові заходи по боротьбі із забрудненням повітря від великих спалюючих установок, таких як теплові електростанції (ТЕС), теплоелектроцентралі (ТЕЦ) і великі котельні, на які в країнах ЄС припадає близько однієї третини викидів всіх токсичних забруднюючих речовин. Про те, як це вплине на сектор теплової енергетики в ЄС, читайте в спеціальному матеріалі Front News International.

«Сьогоднішня постанова Комісії вводить в дію керівництво «Найкращих доступних технологій» (НДТ) для великих спалюючих установок. Вони були розроблені за допомогою прозорого і заснованого на доказах процесу протягом декількох років, в тісній співпраці між державами-членами ЄС, промисловцями та екологічними НУО», - йдеться в офіційному повідомленні.

Як повідомляється, для всіх теплоенергетичних установок потужністю від 50 МВт і більше, яких близько 3500 в ЄС-28, будуть переглянуті дозволи на викиди забруднюючих речовин в атмосферу. Перегляд буде здійснено протягом чотирьох років, при цьому до середини 2021 року граничні рівні викидів в атмосферу від всіх великих установок спалювання повинні будуть відповідати вимогам, зазначеним у висновках керівництва НДТ.

Нові стандарти, які вводяться керівництвом НДТ, передбачають більш жорсткі обмеження для ТЕС і ТЕЦ на викиди оксидів азоту (NOx), двоокису сірки (SO2) та часток шкідливого пилу розміром до 10 мікрометрів (particulate matter - PM10), у відповідність яким вони повинні бути приведені до 2021 року щоб отримати дозвіл на продовження експлуатації.

В даний час великі теплоенергетичні установки є основним джерелом забруднення повітря токсичними речовинами. Вони виділяють 46% викидів SO2, 18% викидів NOx, 4% мікрочастинок PM10, які можуть проникати в легені, та 39% нейротоксичної ртуті від всіх видів діяльності в Євросоюзі. Ці токсичні речовини пов'язані з цілою низкою проблем охорони здоров'я і захисту навколишнього середовища, включаючи розвиток астми у дітей, а також забруднення повітря, води і ґрунтів. Через це екологічні організації давно домагалися посилення екологічних вимог для ТЕС і ТЕЦ.

Як вказують експерти Європейського екологічного бюро, 82% потужностей теплової енергетики в ЄС в даний час не відповідають новим стандартам щодо обмеження викидів, а витрати на їх модернізацію можуть скласти 15,4 млрд євро. На думку експертів, посилення обмежень в першу чергу призведе до згортання вугільної енергетики, яка з урахуванням додаткових витрат на очисне обладнання і вуглецевого податку не зможе конкурувати з технологіями відновлюваних джерел енергії, вартість яких стрімко падає.

Згідно з офіційними даними, наразі понад 30% громадян ЄС піддаються впливу рівнів забруднення повітря, які перевищують встановлені в Євросоюзі норми, а забруднення повітря залишається основною екологічної причиною зростання захворюваності, призводить до більше 400 000 передчасних смертей щороку. Норми ЄС про якість повітря порушують 132 міста в 23 країнах Європи.

Всього в світі, згідно з даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, від забруднення повітря щорічно помирає 7 мільйонів гостро. Особливо гостро проблема забруднення повітря гостро стоїть в країнах Азії. Зокрема, в Південній Кореї через смог на кілька місяців зупинили всі старі вугільні ТЕС, а в Індії скасували багатомільярдний проект будівництва супер-ТЕС в штаті Гуджарат.

У травні Єврокомісія заявила, що ЄС не буде робити винятків для Польщі в стосовно політики згортання вугільної енергетики.

Олег Савицький, Front News International

Авторизация Зарегистрироваться