Справа про сміття. Чи мають право штрафувати за неукладення договорів.

skakodub1.jpg

В Ладижині точаться розмови з приводу того, чи має право муніципальна поліція складати протоколи про адміністративні правопорушення за не укладення договорів на вивіз сміття, а адміністративна комісія виконавчого комітету Ладижинської міської ради штрафувати ладижинців.

Особисто я уклав такий договір на 6 осіб і закликаю всіх ладижинців це зробити. Ситуацію зі стихійними сміттєзвалищами в Ладижині катастрофічна. Ладижинці їх настворювали в місті та на його околицях більше двох десятків. Я підтримую тезу про те, що кожне обійстя повинно мати договір на вивезення сміття, тим більше тариф не такий і високий. Ваш вклад в розмірі 10 з копіками в екологію міста не такий і високий.

Але, щоб бути послідовним, напишу також і думку про ладижинське ноу-хау з цими штрафами.

Я вважаю, що у випадку не укладення договору на вивіз сміття адміністративного правопорушення бути не може, в силу того, що мова іде не про публічний договір, а тому тут діє принцип свободи договору за яким сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Свобода договору — загальне поняття, що включає декілька аспектів.

По-перше, свобода договору передбачає свободу в укладенні договору, неприпустимість примусу щодо вступу у договірні відносини.

По-друге, свобода договору передбачає можливість вільного вибору особою, яка бажає укласти договір, майбутнього контрагента.

По-третє, свобода договору включає можливість сторін вільно визначати характер (вид, тип) договору, який вони укладають.

По-четверте, свобода договору означає можливість сторін вільно визначати умови (зміст) договору, який вони укладають (див. ст. 628 ЦК і коментар до неї).

Крім того, свобода договору визнається однією із основних засад цивільного законодавства України ( п. 3 ст. 3 ЦК України).

Єдиним випадком, коли обмежується принцип свободи договору є публічний договір, поняття якого визначено в статті 633 ЦК України, тобто під поняття публічного договору укладення договору на вивезення сміття не входить.

В даному випадку п. 3.2.5. Правил благоустрою міста Ладижин суперечить вимогам Цивільного кодексу України, а тому з врахуванням принципу законності суд повинен застосувати нормативно-правовий акт, який має вищу юридичну силу, тобто виходячи із принципу свободи договору скасувати постанову про притягнення мене до адміністративної відповідальності.

Один такий позов мною було підготовлено в суд для одного ладижинця, але суд повернув йому позовну заяву, оскільки вважав, що заявник повинен був сплатити більше 1000 гривень судового збору. Оскільки таких коштів ладижинець не мав, він не зміг оплатити судовий збір, а позовну заяву суд не прийняв до розгляду.

Саме тому я підготував апеляцію на ухвалу суду та ми подали її до Вінницького апеляційного адміністративного суду, який не вимагав сплати судового збору та розглянув апеляцію.

28 березня суд виніс ухвалу та задовольнив апеляцію. Зокрема, суд апеляційної інстанції вирішив ухвалу Ладижинського міського суду Вінницької області про повернення позовної заяви скасувати, а справу направити до Ладижинського міського суду Вінницької області для продовження розгляду.

Отже, найближчим часом суд повинен розглянути вже по суті позовну заяву ладижинця та винести пілотне рішення в такій категорії справ. Вважаю, що воно буде винесено на користь ладижинця, оскільки дії муніципальної поліції та адміністративної комісії є незаконними.

Натомість також вважаю, що з тими кількомастами будинковолодіннями, власники яких ще не уклали договори на вивезення сміття слід вирішувати питання про спонукання до укладення договорів в судовому порядку, з кожним окремо, а не через систему штрафів. Правила благоустрою міста передбачають обов’язковість укладення таких договорів, тому у виконкому достатньо підстав зобов’язати через суд ладижинців укладати такі договори. Ті, хто вважають, що правила благоустрою несправедливі, варто було ходити на громадські слухання і вносити свої пропозиції, а не сидіти по хатам. Якщо є бажання виключити цю умови з Правил благоустрою, то варто збирати підписи, звертатись до депутатів та просити внести зміни до Правил.

До речі, зразок позовної заяви публікувати не буду для вільного доступу, оскільки мова іде про сферу приватних інтересів, а не публічно-правових. Це приватна справа кожного, тмоу можна звернутись до любого фахівця у галузі права або підготувати самостійно позовну заяву в суд.

Авторизация Зарегистрироваться