Завантаження. Почекайте будьласка...
Головна сторінка - Суспільство, Економіка Вінницярибоохорона закликає всіх любителів раків допомогти в їх охороні і збережені

Вінницярибоохорона закликає всіх любителів раків допомогти в їх охороні і збережені

http//lad.vn.ua/uploads/images/foto/4445_rakii.jpg

Ракоподібні - досить різноманітний підтип членистоногих. Найпоширеніші в Україні - довгопалий і широкопалий річкові раки.
Широкопалого річкового рака занесено до Червоної книги України. Чисельність та поширення цього виду обмежує діяльність людини: забруднення водойм, масовий вилов тощо.

Як мешканці водойм ракоподібні дихають за допомогою зябер. Річкові раки населяють водойми з чистою водою, з високим умістом кисню, який повинен бути в межах 5,4-9,1 мг/л. Тому їх можна вважати покажчиками незабруднених водойм. Удень раки ховаються в підводних норах, під колодами, каменями, серед коренів рослин тощо, а вночі стають активними, виходять на полювання. Вони повзають за допомогою довгих ходильних ніг, а також можуть спиратись і на клешні. Живуть до 20 років і можуть досягати довжини до 25 см та маси до 200 г.

Річковий рак має твердий покрив, основу якого становить органічна речовина - хітин. Цей легкий, але твердий хітиновий покрив захищає м’які частини тіла рака, а зеленувато-бурий колір являється захисним та робить його невидимим на тлі темного дна. Барвники покривів при варінні рака руйнуються і змінюють свій колір – рак стає червоним.

Загалом рак має 19 пар кінцівок. Підгрібаючи під себе воду, він здатний швидко плавати, рухаючись заднім кінцем уперед.

Річковий рак це всеїдна тварина. Найбільш інтенсивно він харчується після заходу сонця і на світанку Може живитись водяними рослинами, дрібними тваринами (червами, молюсками, ракоподібними, личинками комах, пуголовками, рибою тощо), рештками організмів. Здалеку відчуває запах їжі за допомогою добре розвинених органів нюху.

Рак стає статевозрілим на третьому році життя, коли досягає довжини не менше 7-8 см. Серед статевозрілих особин самців завжди в два-три рази більше, ніж самок. Паруються раки у жовтні-листопаді. Самка прикріплює запліднені ікринки до своїх черевних ніжок. Наприкінці весни або на початку літа з ікринок виходять молоді рачки, загалом схожі на дорослих. Певний період молоді рачки тримаються під черевцем самки і лише згодом переходять до самостійного життя.

Протягом перших років життя раки інтенсивно ростуть і кілька разів на рік линяють їхні старі покриви лопаються, і раки ледве виповзають з них. Після линяння блакитні покриви раків дуже ніжні, але поступово вони твердішають завдяки відкладенню в них вапна і стають щільними й міцними.
Одним з найважливіших факторів, який регулює чисельність популяції раків, є хвороби та вороги. Серед хвороб найпоширеніші інфекційні: іржаво-плямиста хвороба та рачача чума, які викликаються різними видами грибів. Є у річкових раків і численні паразити – найпростіші, п’явки та гельмінти. Чимало у раків і ворогів – риби, птахи, гризуни та інші.

Річкові раки відіграють важливу роль в природних харчових ланцюжках. Вони є цінним об’єктом промислу завдяки високим якостям і поживності м’яса. Люди займаються ловом і розведенням раків з метою вживання їх в їжу.

Щоб зберегти популяцію раків необхідно дотримуватись правил любительського і спортивного рибальства: забороняється їх вилов під час виношування ікри, під час линьки та в темну пору доби. В незаборонений період вилов дозволяється раколовками, «розщіпом» - не більше п’яти снастей на ловця, добова норма вилову 30 штук, мінімальний розмір дозволений до вилову становить 10 см.

Вінницярибоохорона закликає всіх любителів раків допомогти в їх охороні і збережені, що дасть можливість збільшити та примножити запаси раків у водоймах області.
31 серпня 2016 | | Автор:victoria | Переглядів: 422 Коментарів: 0

Додати коментар

Ви зайшли на сайт як незареєстрований.
Ви можете зареєструватись або увійтипід своїм им'ям.
Також Ви можете увійти через одну із соціальних мереж - Увійти через соцюмережі

Логін
Пароль