Завантаження. Почекайте будьласка...
Головна сторінка - Суспільство, Економіка, Топ-5 Спроможні територіальні громади мають стати успішним прикладом об’єднання

Спроможні територіальні громади мають стати успішним прикладом об’єднання

http//lad.vn.ua/uploads/images/foto/9804_4423_img_0702.jpg

Україна взяла курс на децентралізацію влади. На Одещині в напрямку об’єднання територіальних громад робляться лише перші, обережні кроки і на значне прискорення цього процесу поки очікувати не варто. Лише спроможні територіальні громади зможуть стати успішним прикладом об’єднання та привернуть до цього процесу нових учасників



Бажаєш нагодувати голодного - не давай йому рибу, а дай вудку. Згадана народна мудрість добре розкриває суть введення на теренах України нової всеохоплюючої реформи місцевого самоврядування.

Україна взяла курс на децентралізацію влади. Уся влада має бути передана на місця. Це є ключовою позицією Президента України й головним завданням реформи місцевого самоврядування.

Польська модель, яка була взята за основу українського варіанту децентралізації, передбачала примусове об’єднання населених пунктів. Натомість уряд України вирішив – об’єднання має бути добровільним. Щоправда, для заохочення, були вигадані методи батога і пряника у вигляді субвенцій та додаткових фінансових вливань. А, отже, територіальні громади, які не візьмуть участі в об’єднанні і залишаються осторонь цього процесу, позбавляються права на виконання делегованих державою повноважень органів місцевого самоврядування.

Втім, незважаючи на очевидні переваги передачі значних владних та фінансових повноважень на місця, процес децентралізації влади, в частині об’єднання територіальних громад, просувається в Україні доволі неквапливо. І причини цього, для кожного регіона досить схожі – недостатня інформованість населення, а відтак несприйняття більше, ніж розуміння.

Тут, як завжди, на перший план виступає людський фактор. Зокрема, небажання містечкових чиновників втрачати свої повноваження і роками налагоджені зв’язки та інертність українського пересічного люду, який з головою поринув у вирішення своїх особистісних проблем. На жаль, люди не розуміють – їх добробут залежить передусім від якісного місцевого самоврядування і від того, який курс оберуть їх керманичі, що стоять на чолі місцевих рад.

Наприклад Вінниччина – колиска Володимира Гройсмана, який активно підтримує реалізацію реформи з децентралізації, має лише дві об’єднані громади. І це незважаючи на те, що, Перспективний план об’єднання територіальних громад Вінниччини був підтриманий депутатами облради та схвалений Урядом. Люди не бажають об’єднуватись весь час знаходячи у запропонованих варіантах якісь недоліки. (До речі, один з таких недоліків - територіальна роз'єднаність долається засобами аторинку. Даталі - на автомобільному порталі http://automarket-news.ru/all-news/novosti-rossijskogo-avtorynka)

Дещо випереджує Вінниччину, по кількості об’єднаних громад, її південна сусідка – Одещина. Тут, вже створено 8 територіальних громад із 29, що увійшли до схваленого Перспективного плану формування територій громад Одеської області. Наразі, в новостворених об’єднаних громадах вже пройшли місцеві вибори та обрані керівні органи.

Щодо подальшого перебігу об’єднання громад на Одещині, то тут не варто очікувати особливого прискорення процесу. В цьому впевнений голова Одеської облради Михайло Володимирович Шмушкович.

http//lad.vn.ua/uploads/images/foto/thumb/1362_122447_2000544304522_75968472103660866_o.jpg - Зараз всі інші дивляться на тих, хто об’єднався. Якщо будуть виконані всі обіцянки, а крім прибуткового податку, була друга обіцянка, що хід регіонального розвитку, у першу чергу, отримають об'єднані громади, - говорить пан Михайло, - і якщо зараз виявиться, що ці громади не отримали обіцяного, то подальшого ходу об’єднання не буде. Вони першопрохідці, вони показують всім приклад наскільки успішним буде цей процес. Якщо він успішним не буде на цьому все закінчиться, - резюмує Михайло Шмушкович.

Такої ж думки дотримуються і керівники тих громад Одещини, які вже пройшли процес об'єдання. Зокрема, селищний голова Маразліївської об'єднаної територіальної громади Олександр Чумак також висловлює побоювання, що держава дасть задній хід і не дотримається всіх даних обіцянок.

http//lad.vn.ua/uploads/images/foto/thumb/4142_0223_img_0687.jpg - Якщо держава виконає навіть 50% того, що обіцяла, ми будемо задоволені. Якщо – 100%, то щасливі, - говорить Олександр Чумак. - І якщо, інші громади побачать, що держава підтримує нас, то також захочуть об’єднатися.

Крім того, перші скарги на відсутність підтримки з боку держави, поки що інформаційної, вже можна почути майже у всіх новостворених громадах.

- Як об’єднатися, нам розповідали, - говорить заступник голови Красносільської сільської ради з економічних питань Марина Архірій, - а ось, як діяти після об’єднання, про це ніхто не говорить.

Наразі об’єднані громади стикаються з масою організаційних проблем, пов’язаних з колізіями в законодавстві та небажанням вищих керівних органів брати на себе відповідальність за роз’яснення тої чи іншої норми закону.

Щодо самої Одеси, то тут Закон про добровільне об’єднання територіальних громад ще не встиг себе ніяким чином проявити. Про це розповідає прес-секретар Одеської міської ради Наталія Мальцева.

- Якщо розглядати Закон про добровільне об'єднання територіальних громад, то у випадку з Одесою він поки ніяк себе не проявив. По-перше, є певні колізії в Законі: він вступає в протиріччя з прийнятим Генеральним планом м. Одеси, де передбачено поняття «Велика Одеса», згідно якого планується об'єднання з прилеглими сільськими та селищними радами. Як приклад, селище Райдужне, що розташовано на території області, але користується всією інфраструктурою міста. Було б логічно об'єднати його з містом, - розповідає пані Наталя.

По-друге, вважають в Одеській мерії, важко переламати менталітет тамтешніх селищних голів. Адже, якщо подивитися на результати виборів, то всі вони практично залишилися на своїх місцях. Мова йде про найближчі до Одеси громади. Це Крижанівка, Фонтанка, які і так практично знаходяться в межах території міста. У той же час, глави селищ навряд чи будуть готові до суттєвих змін, оскільки у них є своє бачення розвитку ввірених їм територій. А нова субординація вимагає більш тривалого періоду, під час якого необхідно проводити переговори, виробляти спільні кроки.

Отже, децентралізація влади відкриває об’єднаним громадам нові можливості для розвитку інфраструктури та більшої економічної незалежності. Але бути тут піонерами, як і в будь-якій справі, непросто.

Реальний досвід перших кроків з децентралізації свідчить про велику кількість перепон, з якими стикнулись громади в процесі об'єднання. В реальному житті все виявилося набагато складніше, ніж «на папері».

Тому, державі, саме на часі, простягнути руку помочі тим першопрохідцям у впровадженні реформи, які зрозуміли життєву необхідність змін адміністративного устрою та самі виявили ініціативу з об’єднання. І тоді спроможні громади стануть успішним прикладом об’єднання та привернуть до цього процесу нових учасників.


Олена Червончук



Матеріал підготовлений за підтримки Польсько-Канадської Програми Підтримки Демократії співфінансованої з програми польської співпраці на користь розвитку Міністерства закордонних справ РП та канадського Міністерства закордонних справ, торгівлі та розвитку (DFATD).


23 листопада 2015 | | Автор:victoria | Переглядів: 1154 Коментарів: 1
Написав: Wanch 23.11.2015 - 14:27
А что тут комментировать?
Когда в стране к власти приходят иудеи,то первым долгом заменяют события прошлого народа фальсификацией и искажением этого прошлого.
По иудейским законам клятвы, обязательства, договоры необходимо выполнять только по отношению к иудеям, а в отношении остальных (не иудеев) сказано
чётко и ясно, что все оные НЕ ЯВЛЯЮТСЯ ЛЮДЬМИ, не являются даже животными, по этому они и не выполняют никаких своих обязательств и клятв по отношению
к этим существам.
Ждать,что правительство будет выполнять свои обещания - бесполезно!
А вот брать подати и ставить своих надсмотрщиков, это для них - святое!

Додати коментар

Ви зайшли на сайт як незареєстрований.
Ви можете зареєструватись або увійтипід своїм им'ям.
Також Ви можете увійти через одну із соціальних мереж - Увійти через соцюмережі

Логін
Пароль