Завантаження. Почекайте будьласка...
Головна сторінка - Ладыжин- выдающиеся земляки Видатні земляки: Яків Йосипович Гельблу

Видатні земляки: Яків Йосипович Гельблу

http//www.shabashkevich.com/images/115.png

Родился в селе Ладыжино, Каменец-Подольской губергии. Его отец с началом 1 мировой войны был призван в армию, вернулся по ранению в 1916 году. Семья переехала в Винницу, где прошло Яшино детство. В школе он увлёкся собиранием марок и собирал их всю жизнь, пережив в войну гибель своей первой коллекции. После школы поступил в Уманский с/хозяйственный политехникум, чтобы получить агрономическое образование. Но когда он был на втором курсе, на базе техникума создали Институт иностранных языков. Яков резко поменял специальность. В 1936 году он окончил институт и был распределён в Одесский немецкий пединститут, где учились, в основном, дети немецких колонистов Юга Украины. Стал аспирантом, но в 1939 году был призван в армию военным переводчиком. Прошёл Финскую войну и всю Великую Отечественную. Был награждён боевыми орденами и медалями. Его отец, не успевший эвакуироваться, погиб вместе с остальными евреями Винницы. Погиб на войне и младший брат Ефим. Мать Якова Рахиль жила в эвакуации в Челябинской области, сестра Мирра окончила в Средней Азии техникум связи и была распределена в Уфу на радиостанцию им Коминтерна, которая вещала, начиная передачи словами «Говорит Москва». Яков демобилизовался в 1952 году и поступил старшим преподавателем в Уфимский Педагогический институт им. Тимирязева. Со временем стал зав. кафедрой немецкого языка. После преобразования института в университет, его назначили деканом факультета иностранных языков. Он очень серьёзно исследовал культуру тюркских народов, от которых, как считается, произошли башкиры. Германист Яков Гельблу в статье "Древние тюрки в Америке"пришёл к выводу, что германские племена имеют тюркское происхождение. В конце VIII века они приплыли на плотах в Америку и основали там цивилизацию инков. Гипотеза основана на удивительной близости языка инков и нижненемецкого диалекта. Яков Иосифович написал несколько очень известных книг. Это «Учебное пособие по письменной практике немецкого языка», «Древние тюрки и германские племена», «Инки и германские племена». На 95-ом году жизни Яков Гельблу свою большую коллекцию филателистических материалов (более 7 000 конвертов) безвозмездно передал Музею связи Уфы. Он был заслуженным учителем Башкирии, кандидатом филологических наук. В 2011 году выпущен в России ХМК с его портретом.

Джерело: http://www.shabashkevich.com/bio.php?id=115

Ще один матеріал про нашого земялка з його автобіографічною довідкою.

Автор опублікованого матеріалу - інженер-механік В'ячеслав Сергійович Березін. Працює в системі електрозв'язку. Член СФ Росії. Улюблене захоплення у філателії - різні поштові відправлення (конверти, картки), спеціальні штемпеля пошти. Колекціонуванням захопився в десятирічному віці з подачі батька. Він марками не займався, але в синові заклав цю пристрасть: подарував кілька пакетиків з марками СРСР 50-х років і альбом для ... віршів. Туди й були вклеєні подаровані мініатюри.
В.С.Березін пропагує філателію як здоровий спосіб життя. Виступає на сторінках газет і журналів. Бере участь у філателістичних виставках. Останній його експонат називається «Листи з заповідників Росії». Він - член громадської ради музею зв'язку ВАТ «Башінформсвязь». Консультант УФПС по РБ - філії «Пошти Росії».

У 2005 році музей зв'язку ВАТ «Башінформсвязь» поповнився цікавими експонатами з історії ... пошти! Відомчий музей підприємства електрозв'язку поселив у себе ці експонати. Поштовики республіки, на превеликий жаль, свого музею не має ...
Заслужений вчитель школи Башкортостану, учасник Великої Вітчизняної війни Яків Гельблу передав музею свою колекцію, що налічує більше семи тисяч поштових конвертів. Одночасно з колекцією, Яків Йосипович подарував музею та комплект поштових конвертів, присвячених м. Уфі і Башкирії, випущених у різні роки поштовими відомствами СРСР і Російської Федерації за його ідеям і завдяки зусиллям працівників виробничо-технічного управління зв'язку республіки і УФПС по РБ.
«Вечірня Уфа» періодично просвіщає своїх читачів про філателії. Це захоплення пов'язано не тільки з поштовими марками. У перекладі з грецької - буквально «любов до знаків поштової оплати». Звичайний поштовий конверт з надрукованою на ньому маркою, який ми купуємо на пошті, і є той самий «знак поштової оплати». І з'явився він значно раніше марки. З 1 грудня 1845 року в Російській імперії увійшли в ужиток так звані штемпельні конверти, які і стали родоначальниками сучасних поштових конвертів.
В СРСР художні марковані конверти з'явилися в 1953 році. Вони становлять інтерес не тільки як знаки поштової оплати, але і як художні мініатюри. З 1953 по 2005 роки поштою Радянського Союзу і Росії випущено більше двадцяти тисяч видів таких конвертів. Тираж одного виду може бути від п'ятисот тисяч до десяти мільйонів примірників. Уявіть собі, скільки таких прямоугольнички надруковано за півстоліття!
Кожен регіон нашої країни замовляє для себе подібні конверти, використовуючи для ілюстрацій місцеві сюжети і тематику. За замовленнями поштової адміністрації нашої республіки з 1957 року випущено більше 150 видів таких конвертів з Уфімської і башкирськими сюжетами.
Яків Йосипович доклав багато особистих творчих сил і часу, щоб такі конверти з'явилися. Все це робилося від душі і безкорисливо!

Ось як розповідає про історію свого захоплення сам Яків Йосипович:
- Я народився 4 вересня 1911 року в селі Ладижин Кам'янець-Подільської губернії Російської імперії. Населення Ладижина складалося з українців, росіян, поляків, євреїв. Все населення, включаючи дітей, добре говорило на всіх чотирьох мовах. Місцевість та - історична. Колись там була одна із ставок Золотої Орди, тому назви всіх населених пунктів мали тюркське закінчення-ин, наприклад, місто Гайсин, містечко Тульчин - родова вотчина Суворова і так далі.
У 1916 році батько повернувся з армії і перевіз сім'ю в місто Вінницю. Там мене визначили в школу, де я вперше зіткнувся з філателією. Мої шкільні та дворові однолітки-збирачі марок мене просвітили, і я з великим захопленням почав свою «філателістична кар'єру».
Йшли роки, моя колекція безперервно поповнювалася, оскільки я займався нею з великим захопленням. Ця ж колекція дуже допомогла мені в шкільних заняттях з географії та історії.
Але, на жаль, вона загинула у війні 1941-1945рр. Це був удар для мене, я вирішив більше марок не збирати. Одного разу мені потрапила до рук книга про колишнього міністра закордонних справ Радянського Союзу Литвинова, і в ній я відзначив дивовижну деталь його біографії.
Під час війни Литвинова призначили послом в Сполучені Штати. При акредитації він підніс Рузвельту подарунок від Радянського уряду - альбом з марками Росії та СРСР, починаючи від першої марки Російської імперії.
Литвинов знав, що Рузвельт одержимий філателіст. Президент США був настільки захоплений подарунком, що тут же запропонував Литвинову звертатися до нього не офіційно, як прийнято, а по імені.
Цей факт так вплинув на мене, що я знову став колекціонувати марки і на додаток захопився на все життя ще й конвертами.

І ось як благороднейший акорд на дев'яносто п'ятому році життя Якова Йосиповича Гельблу - велика його колекція безоплатно передана музею зв'язку. У наш час, коли широта душі, доброта, безкорисливість у великому дефіциті, вчинок цей заслуговує гласності!
У музеї зв'язку, силами Башкирського відділення Спілки філателістів Росії та працівників музею, організовані стенди, присвячені подвижництву Я. І. Гельблу, історії «башкирських» знаків поштової оплати.

Музей зв'язку відкритий для кожного відвідувача. Вхід безкоштовний, тел.: 72-82-22.

Олексій Іванович Сухарєв, член правління Башкирського республіканського відділення Спілки філателістів Росії

16 вересня 2012 | | Автор:Arhip | Переглядів: 1163 Коментарів: 0

Додати коментар

Ви зайшли на сайт як незареєстрований.
Ви можете зареєструватись або увійтипід своїм им'ям.
Також Ви можете увійти через одну із соціальних мереж - Увійти через соцюмережі
В Ладижині відбувся другий екологічний форум В Ладижині відбувся другий екологічний форум "Суспільство ЗА чисте виробництво" Ладижинська мерія оцінила доступність інфраструктури міста для людей з інвалідністю Ладижинська мерія оцінила доступність інфраструктури міста для людей з інвалідністю В суді розглядається справа з приводу порушення ліцензійних умов ладижинським підприємством В суді розглядається справа з приводу порушення ліцензійних умов ладижинським підприємством Громадське обговорення:  інвестиційні проекти в сфері ЖКГ Ладижинської ТЕС на 2019 рік Громадське обговорення: інвестиційні проекти в сфері ЖКГ Ладижинської ТЕС на 2019 рік Читачі центральної бібліотеки працювали бібліотекарями в рамках акції Читачі центральної бібліотеки працювали бібліотекарями в рамках акції "Бібліотекар на годину Ладижинські рятувальники провели екскурсію для учнів школи № 3 Ладижинські рятувальники провели екскурсію для учнів школи № 3 Тростянецький спиртовий завод вкладе 1, 9 млн. грн. в заходи по вирішенню екологічних проблем Тростянецький спиртовий завод вкладе 1, 9 млн. грн. в заходи по вирішенню екологічних проблем Повідомлення Тростянецького ОРВК про осінній призов на строкову військову службу Повідомлення Тростянецького ОРВК про осінній призов на строкову військову службу Бюджет міста заробив 2, 6 млн. грн. за розміщення бюджетних коштів на депозит Бюджет міста заробив 2, 6 млн. грн. за розміщення бюджетних коштів на депозит За 9 місяців цього року загальна частина бюджету перевиконана на 33 млн. грн. За 9 місяців цього року загальна частина бюджету перевиконана на 33 млн. грн. Міський голова Валерій Коломєйцев має намір передати лікарню в державну власність Міський голова Валерій Коломєйцев має намір передати лікарню в державну власність

Логін
Пароль