Завантаження. Почекайте будьласка...
Головна сторінка - Ладыжин- выдающиеся земляки Видатні земляки: Борис Лазаревич Вольфензон

Видатні земляки: Борис Лазаревич Вольфензон

http//lad.vn.ua/uploads/images/foto/volfenzon.jpgБорис Лазарович (Берко Лейзерович), міщанин р. Балти, Подільськ. губ., бухгалтер, банківський службовець. Народ. у 1874 р. в місць. Ладижин, Гайсинск. у. Подільськ. губ., у родині дрібного конторської службовця. У віці 5-6 років переїхав разом з батьками в р. Балти, де закінчив міське уч-ще. Потім навчався в комерційному уч-ще в Одесі. Ще на шкільній лаві брав участь у учнівських гуртках самоосвіти, тісно стикалися з революц. кружками. У 1890-91 р.р. познайомився з тимчасово проживав тоді в Одесі. Л. Шанцером (Марат), і завдяки йому, вперше засвоїв основи марксизму. У 1892 р. виїхав за кордон для продовження освіти. Навчався в Парижі на юридичному фак-ті, а в 1894 р. переїхав до Бельгії і вступив у вищий комерційний ін-т в Антверпені, який закінчив у 1897 р. За кордоном вивчав марксистську літературу й західно-Європейське робітничий рух і остаточно оформилася як соц. -демократ. Постійно співпрацював в єврейській с.-д. газеті "Arbeiter-Zeitung", видавалася в Нью-Йорку. Вже перебував у той час на примітці поліції (циркуляр департ. поліції на прикордонні пункти від 14 жовтня. 1895 р.). Після повернення до Росії оселився в 1898 р. в Сімферополі, працював у банку і займався також літературною працею. Разом з Л. М. Хинчуком, Н. І. Йорданським та ін. заснував тут пізніше першу в Криму с.-д. орг-реакцію, входив в ком-т останньої (1900-01 р.р.). Брав участь в організації і проведенні низки страйків, демонстрації на похоронах покінчив самогубством 19 березня 1901 р. студента соц.-демократа Н. Н. Перовського і вуличної демонстрації 5 травня 1901 р., яку описав у кореспонденції, опублікованій у № 7 "Іскри" (1901 р.). За участь в похоронах Перовського і промовляння на могилі "антиурядової" мови Ст. був висланий у червні ц. р. за розпорядженням хв-ра вн. справ з меж Таврическ. губ. і відданий під гласн. нагляд поліції на 1 рік (2 роки)? поза столиць і столичних губ. і ун-тских міст. Переїхав у Екатетеринослав, де був активним членом місцевої с.-д. орг-ції, працюючи в якості пропагандиста, агітатора і літератора.

Особливо часто виступав на дискусійних нелегальних і напівлегальних зборах проти сіоністів і "младосионистов" (сіоністів-соціалістів). Під впливом цієї боротьби з сіонізмом написав статтю "З життя єврейського пролетаріату", опубліковану в "Рос. Думки" за 1902 р. (січ. - лют.). Наприкінці 1902 р., за дорученням Екатеринославск. ком-та РСДРП, склав прокламацію проти сіонізму і антисемітизму, що викликала різку полеміку між бундовскими "Останніми Новинами" і старої "Іскрою". Позиція Екатеринославск. ком-та, знайшла відображення в цій прокламації, була повністю схвалена. І. Леніним у статті № 34 "Іскри" - "чи Потрібна самостійна політична партія єврейському пролетаріату". У лют. 1903 р. був затриманий на сходці у інж. Іловайського (див. Вольфензон, Фейга), але до дізнання по цій справі не притягувався. Неодноразово піддавався обшуків, між іншим, 22 травня 1903 року під час ліквідації" Екатеринославск. ком-та. На початку осені 1903 р. переїхав до м. Олександрівськ, Екатеринославск. губ. де працював у с.-д. орг-в якості теоретика-консультанта і літератора ком-та. Після розколу РСДРП Ст. приєднався до меншовикам. Наприкінці 1904 р. оселився в Одесі. Брав участь в "банкетної кампанії", виступав на нелегальних партійних зборах, гол. чином, з питань боротьби з "Бундом". Зберігаючи зв'язок з орг-інформацією, Ст. надалі працював, однак, переважно по лінії професс. руху. Був одним з організаторів і керівників: "Про-ва взаємодопомоги службовців кредитних установ р. Одеси". В сент. 1905 р. був одним з ініціаторів і керівників скликаного тоді ж в Одесі першого з'їзду банківських службовців Півдня Росії. У жовтневі дні 1905 р. посилено працював з організації працівників прилавка і конторської праці; був обраний головою першого профспілки банківських службовців в Одесі. Після важкої і тривалої хвороби, що почалася з кінця 1905 р., В. у 1909 р. переїхав до Кишинева, де він продовжував роботу з професс. організації банківських службовців і керував кампанією по створенню "про-ва взаємодопомоги", яка захопила службовців не тільки приватних банків, але і державного, і дворянського селянського (статут про-ва врешті-решт не отримав затвердження адміністрації).

На початку 1914 р. повернувся в Одесу. У 1917 р. був членом Одесск. с.-д. меншовицької орг відрядження; працював майже виключно в професс. русі, будучи головою профспілки банківських службовців Одеси, членом Всеукраїнського бюро цього союзу, членом Одесск. ради професс. спілок, а пізніше також членом Ради робочих депутатів від того ж союзу ("Праця-банк", "Финкотруд") аж до злиття з профспілкою совторгслужащих. Брав активну участь у роботі з ліквідації в Одесі (після Жовтня) старих банків й організації Народного банку з його відділеннями. В Одесі залишався до 1922 р., потім переїхав до Москви, де працює в Держбанку. В даний час - безпартійний. Крім зазначених видань, Ст. друкувався в Світі "Божием" (1899, за підп. "Б. Віл-н"), "Віснику Півдня" (Катеринослав), "Бессарабської Життя" (Кишинів) і т. д.
16 вересня 2012 | | Автор:Arhip | Переглядів: 1151 Коментарів: 0

Додати коментар

Ви зайшли на сайт як незареєстрований.
Ви можете зареєструватись або увійтипід своїм им'ям.
Також Ви можете увійти через одну із соціальних мереж - Увійти через соцюмережі
Ладижинська мерія оцінила доступність інфраструктури міста для людей з інвалідністю Ладижинська мерія оцінила доступність інфраструктури міста для людей з інвалідністю В суді розглядається справа з приводу порушення ліцензійних умов ладижинським підприємством В суді розглядається справа з приводу порушення ліцензійних умов ладижинським підприємством Громадське обговорення:  інвестиційні проекти в сфері ЖКГ Ладижинської ТЕС на 2019 рік Громадське обговорення: інвестиційні проекти в сфері ЖКГ Ладижинської ТЕС на 2019 рік Читачі центральної бібліотеки працювали бібліотекарями в рамках акції Читачі центральної бібліотеки працювали бібліотекарями в рамках акції "Бібліотекар на годину Ладижинські рятувальники провели екскурсію для учнів школи № 3 Ладижинські рятувальники провели екскурсію для учнів школи № 3 Тростянецький спиртовий завод вкладе 1, 9 млн. грн. в заходи по вирішенню екологічних проблем Тростянецький спиртовий завод вкладе 1, 9 млн. грн. в заходи по вирішенню екологічних проблем Повідомлення Тростянецького ОРВК про осінній призов на строкову військову службу Повідомлення Тростянецького ОРВК про осінній призов на строкову військову службу Бюджет міста заробив 2, 6 млн. грн. за розміщення бюджетних коштів на депозит Бюджет міста заробив 2, 6 млн. грн. за розміщення бюджетних коштів на депозит За 9 місяців цього року загальна частина бюджету перевиконана на 33 млн. грн. За 9 місяців цього року загальна частина бюджету перевиконана на 33 млн. грн. Школа № 4 перемогла на міських змаганнях по футболу серед учнів 9-11 класів Школа № 4 перемогла на міських змаганнях по футболу серед учнів 9-11 класів Ладижинське водосховище зариблять дволітками коропа, товстолоба, карася та білого амура Ладижинське водосховище зариблять дволітками коропа, товстолоба, карася та білого амура На Ладижинському водосховищі затримали браконьєрів На Ладижинському водосховищі затримали браконьєрів Ладижинську міську раду  зобов`язали скасувати рішення аукціону на 12, 9 млн. грн. Ладижинську міську раду зобов`язали скасувати рішення аукціону на 12, 9 млн. грн. Біля Козятина ладижинець потрапив в аварію Біля Козятина ладижинець потрапив в аварію

Логін
Пароль