Завантаження. Почекайте будьласка...
Головна сторінка - Статьи Обласна газета "Вінниччина" написала про проблеми на Ладижинському водосховищі

Обласна газета "Вінниччина" написала про проблеми на Ладижинському водосховищі

http//lad.vn.ua/uploads/images/foto/0145_6.jpgЛід ще не скрес, а сітки у воду, – у кінці лютого на Ладижинському водосховищі зарясніло від рибалок. Благо, ТЕЦ скидає підігріту воду, і плесо чисте. Куняють у човнах любителі з вудочками, а промислові рибалки вже закинули сіті.

Аматорам вхід заборонено!

Аматорам тягати рибу сітками – зась, це вже браконьєрство. У такий спосіб тут мають право ловити тільки працівники підприємства, якому держава затвердила «Режим рибогосподарської експлуатації Ладижинського водосховища на річці Південний Буг біля м. Ладижин Вінницької області». Цей документ по-суті дає право його власнику на законних засадах робити бізнес на рибі, а з іншого – прописує, що саме суб’єкт господарювання зобов’язаний робити та які на нього накладаються обмеження.

За часи незалежності на водосховищі один одного змінювали кілька господарів. Причому, щоразу зі скандалами. До 2002 року включно тут господарював СВАТ «Вінницярибгосп». Потім контроль над водосховищем перебрала Ладижинська мерія, - після майже дворічного мораторію на промисловий вилов, тут почало ловити рибку місцеве комунальне підприємство «Нептун». У вересні 2007 «Режим рибогосподарської експлуатації» цього підприємства було скасовано наказом Держрибінспекції.

Майже рік водосховище було без офіційного господаря, а з грудня 2008 і донині рибні запаси цієї водойми «юзає» РКП «Гайсинриброзвідгосп».

Мабуть, тривіальним буде зауважити, що за останні десять – п’ятнадцять років права на промислове рибальство в Ладижинському водосховищі не отримав жоден простий бізнесмен, а тільки структури, прямо чи опосередковано контрольовані можновладцями. Певно тому, що риба – не худоба, і її, як корів, на фермі по хвостах не перелічиш. Отож, ловити у прямому й переносному сенсі тут є що, - пишемо одні обсяги вилову, маємо інші. Тим більше, що насправді стовідсоткового контролю обсягів вилову немає, - його оцінюють за звітами суб’єкта господарювання. А ще коли особливої принциповості в цьому питанні ніхто не вимагає, - прощай, рибко, велика і маленька…

Екологи б’ють на сполох

- Рибні ресурси Ладижинського водосховища використовуються просто по-хижацьки. Браконьєрство процвітає, - як з боку населення, так і з боку офіційних організацій, які мають дозволи і ліцензії на виловлювання риби, - каже голова ГО Ладижинська міська природоохоронна організація «За чисте довкілля» Людмила Червонецька. - Ми неодноразово проводили рейди, маємо масу «оперативного» відео з фактами порушення правил вилову риби. Але мушу сказати, що вони не бояться ні громадськості, ані відеокамер. Ми вважаємо, що ніякого «господаря води» біоценоз Ладижиського

водосховища більше не витримає, і тому вже кілька років домагаємось заборони промислового вилову риби хоча б на якийсь час.

За її словами, громадська організація неодноразово зверталася з цією ініціативою до обласних владних природоохоронних структур, проте отримувала лише відписки. Мовляв, зариблення і виловлювання риби у Ладижинському водосховищі орендарі здійснюють згідно з режимом рибогосподарської експлуатації. Насправді ж обсяги вилову перевищують дозволені у десятки разів, позаяк дієвого механізму їх контролю наразі немає. Це засвідчують результати рейдів правоохоронців, а також кількість, розмір та асортимент риби на місцевих ринках, вважає Л.Червонецька.

І навіть опозиційні до міської влади громадські діячі в оцінках ситуації з браконьєрством на ладижинській воді із пані Червонецькою солідарні.

- Враховуючи, що йде серйозна бізнесова війна за рибні ресурси водосховища, ми вирішили не втручатись у їхні «розборки» і ставати на чийсь бік. Але за інформацією, отриманою від рибаків, нам відомо, що комунальне підприємство, яке наразі має режим рибогосподарської діяльності, при виловлюванні використовує сітку з вічком 25 мм -35 мм і вигрібає повністю всю рибу, - каже голова ради правління ГО «Ладижинська громадська рада» Андрій Скакодуб. - А це правилами промислового рибальства заборонено. Громадського контролю за ситуацією на водосховищі немає, а державні структури, які повинні контролювати, - вони в парі всі працюють, всі годуються за рахунок цього водосховища. І, як ми вважаємо, ситуація по водосховищу є абсолютно некерованою. Керують і комунальне підприємство, браконьєри, і рибінспекція, і всі, кому не ліньки. Тільки держава цим абсолютно не займається.

Згубне хазяйнування

Стурбований «господарюванням» промислових рибалок на Ладижинському водосховищі і Володимир Катеринич, голова Ладижинської міської ГО «Народний центр екологічного контролю».

- Я з 1969 року у Ладижині, все життя пропрацював на Південному Бузі, так що все, що тут було пов’язано з рибою, відбувалось на моїх очах. Бачив, як були тільки сіткарі, як з’явилися трали і що з цього виходило. Щоб більше взяти, рибаки використовували так звані «торпеди», які надсилали у воду коливання зависокої частоти і риби втрачали здатність рухатись. Після цього дрібна рибка якщо й оживала, то вже не могла розмножуватись. Тобто, запаси риби весь час зменшувались.

Згубно для природи хазяйнують і нинішні рибні бригади.

- Вони використовують сітки на верховодку навіть з вічком меншим за 25 мм, котрі загрібають все, що є, навіть дрібноту, яка ще не доросла, щоб розмножуватись. Пристають рибалки десь у районі

Паланської затоки. Туди машини під’їжджають і все скуповують, - каже В. Катеринич.

Натомість рибоохорона до РКП «Гайсинриброзвідгосп» особливих претензій немає. У відповіді на запит пані Червонецької стосовно заборони промислового вилову риби зазначається, що під час перевірки додержання ліцензіатом Ліцензійних умов провадження господарської діяльності, пов’язаних з промисловим виловом риби, було встановлено ряд недоліків, які оперативно виправлялись.

Нинішній керівник Ладижинської дільниці «Вінницярибоохорони» Ігор Хаєцький - людина нова, участі у «рибних баталіях» ще не брав. Намагається бути об’єктивним та визнає, що порушення в РКП «Гайсинриброзвідгосп» трапляються - по 1-2 адмінпротоколи на місяць є. Але тут же квапиться запевнити, що в суб’єкта господарювання всі рибалки офіційно працевлаштовані, а сітки бирковані. Мовляв, можуть помилитися і не з тим вічком сітку закинути.

Особливості ладижинської рибалки

А ось на браконьєрів - «індивідуалів» у сезон по десятку-півтори протоколів складають. Але при більш прискіпливому знайомстві, інколи виявляється, що чимало із «рибалок» донедавна самі колись працювали рибінспекторами. Отож із колегами можуть порозумітись.

Окрім того, застосування немаркованих сіток із дрібним вічком – не проблема. Люди поінформовані кажуть - було б бажання, а уникнути відповідальності промисловому рибалці нескладно – мовляв, запиши в журналі, що витяг браконьєрську снасть – і все. Зовсім як з нелегальною зброєю, коли в кишені носиш заяву, що знайшов «ствол» і йдеш здавати до міліції…

Тим більше, що найсумлінніший рибінспектор цілодобово та скрізь контролювати ситуацію на воді не може. Ладижинська дільниця «Вінницярибоохорони», а це два інспектори «на зарплаті» та іще четверо громадських, має слідкувати за порядком на водоймах Тростянецького і Гайсинського районів. Це при тому, що тільки Ладижинське водосховище має протяжність 45 км. Отож, висновки робіть самі.

Ціна питання «рибної» експлуатації

І все ж, яка ціна питання рибогосподарської експлуатації Ладижинського водосховища?

Насамперед, - вигоди, які має «експлуататор». Скажімо, дворічний товстолобик, випущений на відгул, за сприятливих обставин протягом року виростає у трикілограмову товарну рибину. І це не найдорожча риба, яку тут розводять. За даними Держрибоохорони, торік РКП «Гайсинриброзвідгосп» виловив із Ладижинського водосховища 114 тонн риби, - білого та строкатого товстолоба, коропів і карасиків, а ще лящів, судаків, щук, амура білого, окунів та сомів.

Принаймні, такими видами риб, за оцінками столичного Національного аграрного університету, який розробляв для гайсинського підприємства режим рибогосподарської експлуатації, водосховище повинне щороку зариблюватись. До речі, на кінець 2008 року - на момент початку господарської діяльності РКП «Гайсинриброзвідгосп», (з врахуванням зариблення водойми) загальні запаси риби у Ладижинському водосховищі орієнтовно становили 400 тонн. Скільки відсотків за більш ніж чотири роки господарювання їх там залишилось, сказати важко. Проте жодного року, попри деклароване щорічне виконання і перевиконання «Гайсинриброзвідгоспом» норм зариблення, підприємству обґрунтовані науковцями плани улову виконати не вдалося, - у кращому разі – на 70%. Тобто, або із арифметикою у підприємства не складається, або прибутки приховуються, а відтак і податки, які мали б йти на розвиток громади.

Представники ладижинських природоохоронних організацій переконані - нинішні рибні бригади хазяйнують згубно для природи. Відтак, пропонують ввести "народний контроль" за виловом риби: постійні бригади з числа волонтерів природоохоронних громадських організацій, які б чергували на водосховищі. Справа за головним - щоб їх ініціативу підтримала місцева влада і "Вінницярибохорона" не заперечувала проти альтернативного контролю за порушенням умов рибогосподарського використання водосховища.

газета «Вінниччина»
7 березень 2013 | | Автор:Arhip | Переглядів: 1266 Коментарів: 0

Додати коментар

Ви зайшли на сайт як незареєстрований.
Ви можете зареєструватись або увійтипід своїм им'ям.
Також Ви можете увійти через одну із соціальних мереж - Увійти через соцюмережі
В Ладижині відбувся другий екологічний форум В Ладижині відбувся другий екологічний форум "Суспільство ЗА чисте виробництво" Ладижинська мерія оцінила доступність інфраструктури міста для людей з інвалідністю Ладижинська мерія оцінила доступність інфраструктури міста для людей з інвалідністю В суді розглядається справа з приводу порушення ліцензійних умов ладижинським підприємством В суді розглядається справа з приводу порушення ліцензійних умов ладижинським підприємством Громадське обговорення:  інвестиційні проекти в сфері ЖКГ Ладижинської ТЕС на 2019 рік Громадське обговорення: інвестиційні проекти в сфері ЖКГ Ладижинської ТЕС на 2019 рік Читачі центральної бібліотеки працювали бібліотекарями в рамках акції Читачі центральної бібліотеки працювали бібліотекарями в рамках акції "Бібліотекар на годину Ладижинські рятувальники провели екскурсію для учнів школи № 3 Ладижинські рятувальники провели екскурсію для учнів школи № 3 Тростянецький спиртовий завод вкладе 1, 9 млн. грн. в заходи по вирішенню екологічних проблем Тростянецький спиртовий завод вкладе 1, 9 млн. грн. в заходи по вирішенню екологічних проблем Повідомлення Тростянецького ОРВК про осінній призов на строкову військову службу Повідомлення Тростянецького ОРВК про осінній призов на строкову військову службу Бюджет міста заробив 2, 6 млн. грн. за розміщення бюджетних коштів на депозит Бюджет міста заробив 2, 6 млн. грн. за розміщення бюджетних коштів на депозит За 9 місяців цього року загальна частина бюджету перевиконана на 33 млн. грн. За 9 місяців цього року загальна частина бюджету перевиконана на 33 млн. грн. Школа № 4 перемогла на міських змаганнях по футболу серед учнів 9-11 класів Школа № 4 перемогла на міських змаганнях по футболу серед учнів 9-11 класів Ладижинське водосховище зариблять дволітками коропа, товстолоба, карася та білого амура Ладижинське водосховище зариблять дволітками коропа, товстолоба, карася та білого амура На Ладижинському водосховищі затримали браконьєрів На Ладижинському водосховищі затримали браконьєрів Ладижинську міську раду  зобов`язали скасувати рішення аукціону на 12, 9 млн. грн. Ладижинську міську раду зобов`язали скасувати рішення аукціону на 12, 9 млн. грн.

Логін
Пароль